Öncelik Fiyat İstikrarı

En önemli öncelik fiyat istikrarı!

Gündem 30.08.2023, 15:40
Öncelik Fiyat İstikrarı

Orta Vadeli Program hazırlıklarının masaya yatırıldığı EKK toplantısında, fiyat istikrarının temel öncelik olduğu vurgulandı. Altın ithalatı ile enerjide dışa bağımlılığın azaltılması konusu da gündemdeydi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmazın başkanlığında, Orta Vadeli Programın (OVP) hazırlık sürecinin değerlendirildiği ekonomi zirvesinden önemli mesajlar çıktı. Ekonomi Koordinasyon Kurulunun (EKK) toplantısında en önemli önceliğin fiyat istikrarı olduğuna vurgu yapılırken, altın ithalatına yönelik son dönemde alınan tedbirler ile enerjide genel görünüm ve enerjide yol haritası başlıkları da görüşüldü.


TEK HANE ENFLASYON

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, eylül ayında açıklanacak 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programın hazırlık sürecini ve öncelikli yapısal reformları değerlendirmek üzere Beştepede üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından yapılan açıklamada, fiyat istikrarının en önemli öncelik olmaya devam ettiği, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması, beklentilerin çıpalanması ile enflasyonun orta vadede tek haneli seviyelere düşmesinin hedeflendiği vurgulandı.

YAPISAL REFORM ADIMLARI

Toplantıda, ekonominin yol haritası OVPde yer alacak makroekonomik tahminler, öncelikli yapısal reform alanları değerlendirildi. OVPnin "Para politikası, maliye politikası ve yapısal reform" olmak üzere üç temel dayanağı bulunuyor. Programda iş gücü piyasası reformları, tarımsal reformlar, ürün piyasası reformları başta olmak üzere bütün vatandaşların yaşamına dokunacak adımlar yer alacak. Reform adımlarıyla, rekabet gücünü, üretimdeki verimliliği artıracak ve ekonominin potansiyelini geliştirecek yapısal dönüşüm hedefleniyor.


ALTINDA KOTA UYGULAMASI

Toplantıda altın ithalatının son 7 ayda yüzde 180 arttığına dikkat çekilerek, altın ithalatının cari açık üzerindeki etkisinin azaltılmasına yönelik yürütülen çalışmalar değerlendirildi. Son dönemde işlenmemiş altın ithalatında yaşanan yükseliş dış ticaret ve ödemeler dengesi üzerindeki olumsuz etkilerine karşı yeni tedbirler devreye alınıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı da geçtiğimiz günlerde işlenmemiş altın ithalatının cari açık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak, Türkiyenin döviz rezervlerini desteklemek için "Kota Uygulaması" getirmeye karar verdi. Söz konusu karara ilişkin mevzuatın kısa süre içerisinde tamamlanması bekleniyor. Kota, aracı kuruluşların ithalat ve borsa işlemleri göz önünde bulundurularak tahsis edilecek. Söz konusu kotalar, Borsa İstanbul AŞ üyesi kıymetli madenler aracı kuruluşları tarafından gerçekleştirilen işlenmemiş altın ithalatı için geçerli olacak. Kararla, altın üretimi ve ticareti konusunda ihracat da teşvik edilecek.

TÜRKİYENİN İDDİALI HEDEFLERİ VAR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Polatlı Organize Sanayi Bölgesinde, Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş.nin Lityum-İyon Pil Hücresi Giga Fabrika Açılış Törenine katıldı. "Türkiye olarak iddialı hedeflerimiz var" diyen Yılmaz, Türkiye Yüzyılını 86 milyonun inşa edeceğini vurguladı. Yılmaz, cari açığı çözmenin yolunun, dışa bağımlılığı azaltmak, yerli ve milli üretimi artırmak olduğunu da vurguladı. Fatma GÖKSU/ ANKARA

ENERJİ BAĞIMLILIĞI AZALACAK

Toplantıda cari açığın önemli bir nedeni olan enerjide dışa bağımlılığı azaltacak ve enerjide arz güvenliğini sağlayacak kapsamlı yol haritası masaya yatırıldı. Karadeniz ve Akdenizde süren hidrokarbon arama çalışmalarına ağırlık verilmesinin gündeme geldiği toplantıda yerli üretimin hız kazanması vurgulandı. Emisyon ticaret sisteminin uluslararası standartlar ve AB müktesebatı ile uyumlu geliştirilmesi yönünde çalışmaların hızlandırılması kararı alındı.

HAZAL ATEŞ

SABAH

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı