ÖSYM SINAV SORULARINDA DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ

ÖSYM’de yapay zeka dönemi başladı! Sınav sorularını yapay zeka hazırlayacak!

Gündem 31.01.2024, 17:11 03.02.2024, 20:15
ÖSYM SINAV SORULARINDA DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ

ÖSYM başkanı olarak bilinen profesör doktor Bayram Ali Ersoy yapay zeka çalışmaları için harekete geçildiğini paylaştı. 

Dil sınavları için yapay zeka modeline geçilecek. Yapay zeka modeli için ÖSYM yeni bir adım attı. Dil sınavlarının sorularını yapay zeka hazırlayacak. İşte o konuyla ilgili tüm detaylar…

Yapay zekada yeni dönem
Devlet kurumlarının birileriyle birlikte beraber yapay zeka kullanımı üzerine geçme konusunda hazırlık yürütmüş olduğu dile getirildi. Bakan Ersoy devletin vizyonu çerçevesi içerisinde yapay zekanın sınav sorularını hazırlanmasında aktif bir şekilde rol alacağını dile getirdi. Bu kapsam içerisinde yürütülen çalışmaları paylaşan Ersoy, ilgili daire başkanlarının ve Türkiye’deki ölçme ve değerlendirme alanındaki önemli eğitimcilerin yer aldığı Ölçme ve Değerlendirme Danışma Kurulu’nun yapay zeka alanı üzerindeki çalışmalarına başlamış olduğunu bildirdi.

Bakan Ersoy açıkladı
Ersoy yapay zeka ile ilgili açıklamalar paylaştı. ÖSYM’nin bilgi güvenlik ekibinin üniversite ile birlikte toplantı gerçekleştirmiş olduğunu ve bu benzer toplantıların devam edeceği paylaşıldı. ÖSYM’den özellikle dil alanındaki sınavlar için yapay zeka kullanımına yönelik olarak çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

ÖSYM’nin dil alanı içerisinde yeni sınavların yapılmaya hazırlandığını, yapay zeka çalışmalarının özellikle de sınavlarından sonra başlatılacağını dile getirildi. Öncelikli olarak bu sınavların değerlendirilmesi için yapay zeka kullanımını söz konusu olacağı ve bu alanda doğal dil işleme, makine öğrenimi ve benzeri ÖSYM’ye ait olan yapay zeka teknolojilerinin dil sınavları üzerinde kullanılmasının hedeflendiği paylaşıldı. Ar-Ge birimlerinin sınavlarının sonrasında yapay zekanın tüm sınavlarına adapte olabileceği paylaşıldı.

İnsan faktörü her zaman etkili olacak
Bayram Ali Ersoy yapmış olduğu açıklamalarda yapay zekanın insan faktörü ile birlikte çalışacağını ve insan faktörünün her zaman ön planda tutunacağını paylaştı. Yapay zeka sınav değerlendirmesinin yanında sınav sorularının oluşturulması aşamasında da kullanılacak. Yapay zeka soru üretecek olup uzmanlar ve davet edilen hocalar bu soruların özgünlük, benzerlik ve de orijinalliğini test edecek. İnsan ve yapay zeka ile birlikte ortak bir süreç içerisinde olunacak.

Yorumlar (2)
Objektif 4 hafta önce
"Ali Ersoy çalışmaların değilsin avradını başlatılacağını..." Bu ne demek Allah aşkına editör???
A. 4 hafta önce
Haberin ilk paragrafının son cümlesini düzeltin lütfen.
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı