PKK'dan ABD'ye acil yardım çağrısı: Türkiye'yi durdurun

Türkiye'nin Kuzey Irak operasyonları ve sözde üst düzey teröristlere yönelik nokta operasyonlar, terör örgütü PKK'nın uykularını iyice kaçırdı.

Gündem 31.08.2023, 15:15
PKK'dan ABD'ye acil yardım çağrısı: Türkiye'yi durdurun

PKKnın sözde üst düzey isimlerini askerleriyle koruyan, tahsis ettiği helikopterlerle teröristleri Kandile taşıyan ABD, PKKnın sözde dış ilişkiler sorumlusuyla geçtiğimiz günlerde toplantı yaptı.

Türkiye, havadan ve karadan abluka altına aldığı PKKyı, nokta operasyonlarla köşeye sıkıştırdı. Son olarak Irak sınırından 150 kilometre içerideki Süleymaniyede Bawer Botan kod adlı terörist Bekir Kınanın etkisiz hale getirilmesiyle PKK içindeki korku tavan yaptı. Türkiyenin baskılarıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin küçük Kandil olarak bilinen Sincar Dağına da operasyon hazırlığına girmesiyle birlikte PKK, Türkiyeyi ABDye şikayet etti ve yardım istedi. PKKnın sözde üst düzey isimlerini askerleriyle koruyan, tahsis ettiği helikopterlerle teröristleri Kandile taşıyan ABD, PKKnın sözde dış ilişkiler sorumlusuyla geçtiğimiz günlerde toplantı yaptı.


ABDDEN DESTEK İSTEDİ

İstihbarat birimlerinin raporuna göre, ABDnin Erbil Başkonsolosluğu kıdemli askeri danışmanı Albay Sanborn ile PKK/SDGnın sözde dış ilişkiler sorumlusunun yaptığı toplantıda PKKnın, Türkiyenin yaptığı operasyonlara karşı ABDden destek istediği ortaya çıktı. Toplantıda, Türkiyenin Kuzey Irakta yaptığı nokta atışı operasyonlarla sözde yöneticilerini kaybeden ve iletişim ağı kesilen PKK/SDGli sözde sorumluların, ABDye Türkiyenin operasyonlarına sessiz kaldıkları için sitem ettiği ve ABDnin net bir duruş göstermesini istediği öğrenildi. SDGnin ABDnin sessiz kalmasına tepki olarak ABD öncülüğündeki DEAŞ ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) ile yaptığı ortak askeri operasyonların seviyesini düşüreceği de istihbarat birimlerince tespit edildi.

ABD UÇAKSAVAR VERME HAZIRLIĞINDA

ABDden bir takım taleplerde bulunduğu öğrenilen terör örgütü SDGnin, ABD ve DMUKtan Türkiyenin SDGye karşı yaptığı operasyonları durdurmasını ve SDGye uçaksavar silahlar vermesini istediği belirlendi. ABDnin terör örgütü SDGnin DMUKtan istediği uçaksavar silahlarının SDGye teslimi için ABD Kongresinin onayının gerektiğini ve uçaksavar silahı konusunun görüşüldüğünü SDGli sözde sorumlulara aktardığı da ortaya çıktı.

YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı