Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan Korkutan Deprem Uyarısı!

Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan çarpıcı Erzurum depremi değerlendirmesi: 7.3 büyüklüğünde deprem üretebilir

Gündem 19.11.2021, 23:05
Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan Korkutan Deprem Uyarısı!

Erzurum 5.2 büyüklüğünde deprem sallandı. Deprem çevre illerden de hissedildi. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Erzurumda gerçekleşen depremi değerlendirdi. Ercan, “Korkulacak bir olay yok. Artçılar 15 gün sürebilir. Daha büyük deprem beklemiyorum. Bu kırık 7.3e varan büyüklükte deprem üretebilir.” dedi.

Erzurumun Köprüköy ilçesinde 5.2 büyüklüğündeki deprem korku ve panik yarattı. Köprüköy ilçesi Alaca Mahallesine yakın noktada meydana gelen depremi değerlendiren deprem uzmanı Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremin Doğu Anadolu kırığının kuzey kolu olan Erzurum Kars kırığı üzerinde olduğunu söyledi.

Ercan, “Bu kırık 7.3e varan büyüklükte deprem üretebilir. 5.1lik deprem yıkıcı değildir. Ancak depremin kırsal kesimde olması, buradaki yapılan yığma taş olması bazı yıkım ve çatlakların olabileceğini gösterir. Umuyorum ölümcül bir olayla karşılaşmayız” dedi.

“4.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇILAR OLABİLİR”

Sözcüde yer alan habere göre korkulacak bir şey olmadığını söyleyen Ercan, “Vatandaşlar bundan sonra daha büyük bir deprem gelebilir mi diye merak edebilir. Benim kişisel kanaatime göre bunun arkasından daha büyük bir depremin gelmesi benim için şaşırtıcı olur. Ama bunu bilimsel olarak söyleyebilme olasılığımız yoktur. Deprem gören bölgede 15 gün süreyle, 3.5 – 4 hatta 4.2ye kadar varan artçıları görebiliriz. Bu artçılar yıkımcıl olmayacaktır. Korkulacak büyük bir olay yok” diyerek vatandaşların AFAD ve valiliğin yönlendirmesi doğrultusunda davranmasını önerdi.

“DEPREM OLMAZSA ŞAŞIRIRIM”

Türkiye’nin birincil derece deprem ülkesi olduğuna dikkat çeken Ercan, “Türkiyede deprem olmasına değil, olmamasına şaşırırım. Bunun yanında Türkiyede yoksulluk bitmedikçe, depremden ölümler bitmez. Yoksulluk bittiğinde depremden ölümler olmayacaktır, tıpkı Japonya, Amerikada olduğu gibi” ifadelerini kullandı.

BİR KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI, 11 EV HASARLI

Erzurum’un Köprüköy ilçesine bağlı Topçu Mahallesinde deprem sonrasında bir evin duvarından taş kopması sonucu yaralanan Ayten Kırmacı, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

25 hane ve 225 nüfusu olan Topçu Mahallesi Muhtarı Ayhan Kırmacı, 11 tane evin hasarlı olduğunu söyledi. Öte yandan deprem sonrası Topçu, Mescitli ve Çullu mahallerinde elektrik kesintisi yaşandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı