Sağlıkçılar Ek protokol İstiyor

Sağlık işçileri ek protokol istiyor

Gündem 08.09.2023, 16:23
Sağlıkçılar Ek protokol İstiyor

Hilmi MIYNAT

Denizli

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesinde Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası (Sağlık-İş) üyesi işçiler ek protokol istiyor. Yetkinin Öz Sağlık-İş’ten Sağlık-İş’e geçmesiyle ekonomik ve sosyal haklarında birçok iyileşme olduğunu söyleyen işçiler, “İtiraz etmesek, talep etmesek kazanamazdık” dedi.

Öz Sağlık-İş’in yetkili olduğu önceki yıllardaki sözleşmelerle yeni sözleşmeyi karşılaştıran bir sağlık işçisi, “Önceki yıllarda sözleşme diye bir şey yokmuş. Hakkımız nedir ne değildir bilmiyorduk. Önceki sözleşme o kadar kötüymüş ki üstüne yüzde 1500 de zam alsak ancak bu hale gelebilir. İzin almak şefin iki dudağı arasındaydı. Babalık izni yasayla sınırlı 5 gündü, 7’ye çıktı. Nikah izni birinci dereceden yakınlara yoktu şimdi 7 gün. Doğum parası 200 lira civarından 1000 liranın üzerine çıktı. Bu sözleşme bizim ilk sözleşmemiz oldu, artık bunun üzerine koyarak ilerleyeceğiz” dedi.

Başka illerde yürütülen mücadelenin de katkısı olduğunu söyleyen bir sağlık işçisi, “Ege Üniversitesi Hastanesinde günlerce eylem yaptılar. Onları da takip ediyoruz. Oradaki eylemlerin, kazanımların bize de yansıması oluyor. Burada da eylemler yaptıktan sonra muhatap alınmaya başlandık. Başka yerlerde de mücadeleler olunca burada bizim öz güvenimiz artıyor. Biz de itiraz etmesek, talep etmesek kazanamazdık” diye konuştu.

"HAFTALIK MESAİ 40 SAATE DÜŞÜRÜLSÜN"

Ek protokol hazırlığında olduklarını belirten Sağlık-İş PAÜ Hastanesi Baştemsilcisi Alev Erkan, “Başhekim hocamızla görüştük. Taleplerimizi ilettik. Notlarını aldı. En kısa zamanda başmüdürümüz ve komisyonda görevli hocalarımızla görüşüp bize geri dönüş yapacağını söyledi. Randevu olumlu geçti” diye konuştu. Erkan, ek protokol yapmak istedikleri 4 talebi şöyle sıraladı: “Mesai saatinin haftalık 45 saatten 40 saate düşürülmesi. Doğum sonrası annenin gece nöbetine girmemesinin 1 yıldan 2 yıla çıkarılması. Yeni eklenen birim sorumlularının ek protokol kapsamına alınması. Mart ve eylül ayında verilmesi gereken yazlık ve kışlık kıyafetlerin yerine ücret ödemesinin yapılması.”

EVRENSEL

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı