Seçmen listeleri bugün askıya çıkarılacak

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için takvim işliyor. Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular dün başladı. Seçmen listeleri de bugün askıya çıkarılacak. Peki, 14 Mayıs'a kadar süreç nasıl olacak?

Gündem 20.03.2023, 08:51
Seçmen listeleri bugün askıya çıkarılacak

Türkiye, 14 Mayısta sandık başına gidecek. Milyonlarca seçmen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili genel seçimlerinde oy kullanacak.

Seçim takvimi işlemeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular başladı.

Cumhurbaşkanı adaylığı için son gün 23 Mart

Seçmenler tarafından aday gösterilecekler için 100 bin imza gerekiyor. O imzalar 22-27 Mart arasında ilçe seçim kurullarında toplanacak.

Siyasi partilerin cumhurbaşkanı adaylığı başvuruları için son gün ise 23 Mart.

Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular başladı

Oy pusulaları için YSKda kura çekilecek

Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Martta Resmi Gazetede yayımlanacak. Böylece devletin zirvesindeki makam için propaganda dönemi başlayacak.

Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulalarındaki yerleri 1 Nisanda, ittifakların ve siyasi partilerin yerleri ise 8 Nisanda belirlenecek. Bunun için Yüksek Seçim Kurulunda kura çekilecek.

Milletvekili kesin aday listeleri 19 Nisanda ilan edilecek

Siyasi partilerin seçim çevrelerine ait milletvekili aday listelerini teslim tarihi 9 Nisanda sona erecek. Milletvekili kesin aday listeleri 19 Nisanda ilan edilecek.

Gümrük kapılarındaki oy verme işlemine ilişkin genelge Resmi Gazetede

Seçim takvimi işliyor

Seçmen listeleri ilçe seçim kurullarınca bugün askıya çıkarılacak. Listeler 2 Nisanda askıdan indirilecek. Adres değişiklik işlemlerini henüz tamamlayamayan depremzede seçmenler de bu tarihe kadar işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Hasta ve engellilerin seyyar sandıklarda oy kullanabilmesi için başvurular bugün başlayacak. Seyyar sandık kurulu talep formu ile muhtarlıklara müracaat yapılacak.

Kaynak : TRT

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Mayıs 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı