Son Dakika 2023 Asgari Ücreti Hakkında O Kişiden Flaş Açıklama İşte Gelecek Olan Zam !

Asgari ücret zammı konusu ile ilgili son dakika gelişmeleri gündemde yakından takip ediliyor. Kamu işçisinin zammı açıklandıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret konusunda da önemli açıklama yaptı. Milyonlarca çalışanın gözler asgari ücrete gelecek zam oranına çevrildi. Peki 2023 asgari ücrete ne kadar olacak, asgari ücrete ara zam yapılacak mı? İşte asgari ücret hakkında son dakika açıklamaları...

Gündem 11.05.2023, 15:17 11.05.2023, 15:24
Son Dakika 2023 Asgari Ücreti Hakkında  O Kişiden Flaş Açıklama İşte Gelecek Olan Zam !

ASGARİ ÜCRET ZAMMI SON DAKİKA GELİŞMELERİ 
Asgari ücret zammı konusu merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret hakkında açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Asgari ücret artışından memur ve emekli zammına yıl başında gerçekleştirdiğimizi çalışmaların devamını getireceğiz. Temmuz ayı enflasyon farkı ve refah payına dayanan hazırlıklarımız var. Memurlarımız müsterih olsunlar. Onların haklarını teslim etmek boynumuzun borcudur. Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz." dedi.


BAKAN BİLGİNDEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI! 
Bakan Bilgin, "Asgari ücretten 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır." ifadelerini kullandı.

Bilgin, 10 Mayıs günü canlı yayında sorulara yanıt verdi. Asgari ücrete ilişkin; 8 bin 500 lira ocak ayında yapıldığı zaman beklentilerin üzerinde bir artıştı. Türkiye enflasyon karşısında emekçilerini koruyan bir sosyal devlet sorumluluğuyla hareket etti. Ben bir sosyal devlet uygulaması olarak asgari ücreti hep şuna dikkat ediyorum. 500 dolar eşiğinin aşağısına düşürmemek lazım. Bu diğer ücretleri de yukarıya doğru tırmandırır. Sosyal devlet bilinciyle hareket edilmektedir. Temmuz ayında asgari ücreti de ele alacağız. Sadece dolar değil reel alım gücü, ücretlerin fiyat hareketleri karşısındaki davranışsal değişimleri dikkate alarak belirleyeceğiz. 500 dolara endekslediğimiz yok. açıklamasında bulundu.


ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? 
Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı: "Ekonomide çok ekstrem gelişmeler olmazsa temmuz ayında asgari ücretin 10.000-10.500 TL bandında olacağını ancak öngörülemeyen olumsuz gelişmelerin olması halinde 11.500-12.000 TL bandının zorlanacağı kanaatindeyim.”

Kaynak : Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı