Togg çok seri üretiliyor

100 km hıza 7 saniyede ulaşan Togg'un üretimi de hızlandı. Togg'un günlük üretim adeti Ağustos'ta 100'e ulaştı. Bu ayki üretim, bugüne kadarki toplam 2 bin 500 adeti geçecek. Togg CEO'su Ercan Karakaş, "Tempo giderek artacak ve yılsonuna kadar 28 bine ulaşacak" dedi.

Gündem 26.08.2023, 15:04
Togg çok seri üretiliyor

Türkiyenin Otomobili Togg, üretim tesisi Gemlik Kampüsünde teknoloji medyasını ağırladı. Yeni Şafak olarak katıldığımız Gemlik Kampüsü turunda Toggun son gelişmelerini yerinde incelerken, CEO Gürcan Karakaş; merak edilen sorulara cevap verdi ve değerlendirmelerde bulundu.

GÜNLÜK 100 ÜRETİME ULAŞTIK

Kalite kontrol çerçevesinde günlük 80-100 bandında üretime ulaştıklarının altını çizen Togg CEOsu Gürcan Karakaş, "Bu ay toplam ürettiğimizden daha fazla araç üreteceğiz. Tempo giderek artacak ve 28 bin adet teslimatı yılsonun kadar gerçekleştireceğiz. Togg Teknoloji Kampüsünün kapasitesi yılda 175 bin. 2030 sonu itibarıyla 1 milyon üretim hedefi bulunuyor. 2023 yılında 28 bin adet üretim olacak ve 2026 yılında yeni akıllı cihazların aile katılmasıyla birlikte kapasite yıllık 100 bin adede ulaşacak" diye konuştu.


BEYAZ AZ TERCİH EDİLEN RENKLERDEN

Neden beyaz renk olan Pamukkale üretilmiyor diye sorulduğunu belirten Karakaş, şöyle devam etti: "Beyaz en az tercih edilen renklerimizdendi. Onu yeni yeni üretmeye başlıyoruz. Konfigürasyon yapanlarda ve çekilişle belirlediğimiz sıralar yeni gelmeye başladı. Sipariş edilen T10Xlerin çok önünde olsa bile teslimatı Pamukkale renginin üretimine

başlamasından sonra gerçekleşiyor."

AVRUPAYA İLK İHRACAT 2025TE

Avrupaya ihracat için hazırlıklarını sürdürdüklerini söyleyen Karakaş, "Tüketici Elektroniği Fuarı CES gibi teknoloji odaklı platformlarda Toggu sergileyip birçok olumlu geri dönüş alıyoruz. Togg şu ana kadar hiçbir otomobil fuarına katılmadı. Bizim odak noktamız daha çok teknoloji. Zaten akıllı cihazımız da bunun bir göstergesi. T10Xte 150ye yakın bir kontrol ünitesi var. Biz bunu birkaç grup şeklinde tek noktada birleştirdik. Ana bilgisayar üzerinden araç yönetiliyor. Bu teknolojinin üretim sürecinde eskiyeceğini düşünmüyorum. Genel olarak Toggun teknolojisi günümüzün ilerisinde. Öte yandan ikinci modelimiz olan Sedan Toggu 20252te devreye alacağız. Avrupaya ilk ihracatta 2025in ilk çeyreğinde olacak" dedi.

SİROyla yerli hücre üretim hedefi


Toggun Farasis Energy ortaklığında kurduğu Sironun halihazırda Togg Teknoloji Kampüsündeki Batarya Teknoloji Merkezi binasında Togg akıllı cihazları için batarya modül ve paketlerinin üretimini yaptığını söyleyen Togg CEOsu Gürcan Karakaş, "Siro, 2024 yılı sonunda üretimine Togg Teknoloji Kampüsünün yanındaki yeni tesisinde devam edecek. Siro, 2026 yılı itibarıyla hücre de dahil olmak üzere entegre bir enerji depolama üreticisi haline gelecek. Böylece Türkiye, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak. Siro, 2031 yılı itibarıyla üretim kapasitesi 20 GWse ulaşacak ve bölgedeki fırsatlarla birlikte 2035 yılına kadar 50 GWs üzerine çıkma hedefiyle üretim yapacak" diye konuştu. Karakaş, Trugo şarj istasyonlarının 81 ilin tamamında180 kWnin üzerindeki 272 yüksek hızlı şarj cihazı ve 544 soket ile kullanıcılara ulaştığını da ifade etti.

Şuayip Alabay

YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı