'Virüs miktarını evde testle öğrenebileceğiz'

Dünyanın en başarılı 20 genç bilim insanı arasına giren ve çalışmalarını Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kendi adını taşıyan laboratuvarında sürdüren Assist Prof. Gözde Durmuş, yeni bir başarıya daha imza attı.

Gündem 06.10.2020, 12:15
'Virüs miktarını evde testle öğrenebileceğiz'

Milliyette yer alan habere göre;Kadir Has Üniversitesinin alanında yetkin isimleri konuk ettiği Herkese Açık Kolokyum serisinin 17nci toplantısının konuğu Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Bölümünden Assist. Prof. Gözde Durmuş oldu. Erken teşhis alanında yaptığı çalışmalarla "dünyanın en başarılı 20 genç bilim insanı" arasına giren Durmuş, online katıldığı toplantıda, evde erken teşhise imkan veren testler ve teknolojiler üzerine çalışmalarını anlattı.

Erken teşhis alanında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Durmuş, insan vücudunun sağlığımızla ilgili çok fazla bilgi verdiğini, bu bilgilerle birlikte vücudumuzu tamamıyla anlayacak tüm teknolojiye sahip olduğumuzu dile getirdi. Durmuş, şunları dedi:

"Laboratuvarımızda insan vücudunu, kandaki küçük ajanları anlamaya odaklı çalışmalar yapıyoruz. Yani biyolojik aletler geliştiriyoruz. Sinyalleri ve hastalandığımız zaman bu sinyallerin nasıl değiştiğini anlamaya çalışıyoruz. Asıl amacımız insan sağlığını, vücudunu tamamen anlamak. Bunu yaparken de hem mühendisliği hem de biyolojiyi harmanlıyoruz."

Evde test

Son zamanlarda küresel pandemi nedeniyle başka alanlarda da çalışmalar yaptıklarını belirten Durmuş, "Aklımızdaki değişik fikirler koronavirüs için yapılan PCR bazlı testlerden çıkıyor. Bu testlerin sonuçlarını çok uzun zaman sonra alıyoruz. Biz de bu süreyi azaltacak, evde kullanabileceğimiz testler üzerine çalışıyoruz. Evlerde kullanılan teknolojilerin çoğu antikor miktarına bakıyor. Bu da size hastalığı geçirip geçirmediğinizi söylüyor. Biz ise ağız ya da burundan bir sıvı örneğinden bakarak taşıdığımız virüs miktarını saymak istiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner51
14°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 06:00
Güneş 07:26
Öğle 12:53
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:30