Wikipedia CIA'in kontrolünde: CIAPEDIA

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak gösterilen Wikipedia'nın, CIA'in maşası olduğu ortaya çıktı. Wikipedia'nın kurucusu Larry Sanger, portalın ABD istihbarat kurumları tarafından 'bilgi savaşı' yürütmek amacıyla kullanıldığını itiraf etti. CIA'in, Wikipedia'daki bilgileri ABD'nin çıkarları doğrultusunda değiştirdiği ve manipüle ettiği belirtiliyor.

Gündem 05.08.2023, 15:25
Wikipedia CIA'in kontrolünde: CIAPEDIA

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi kabul gören, her gün milyonlarca kişinin tıkladığı Wikipedianın ABD istihbaratının maşası olduğu ortaya çıktı. Wikipedianın kurucu ortağı Larry Sanger, internet ansiklopedisinin ABD istihbarat kurumları tarafından bilgi savaşı yürütmek amacıyla kullanıldığını itiraf etti. Tarihten gündem konularına kadar hayatın her alanında bilgi paylaşan Wikipedianın güvenilirliği daha önce de tartışmalara konu olmuştu. Larry Sanger gazeteci Glenn Greenwaldın kanalı System Update podcastine konuk oldu ve itiraflarını burada seslendirdi. ABDnin uluslararası çapta yürüttüğü gizli dinleme faaliyetleri hakkında bilgi sızdıran Edward Snowden, belgeleri Greenwaldın aracılığıyla yayınlamıştı ve çalışmasıyla Pultizer ödülüne layık görülmüştü.

2008DEN BERİ AKTİF OPERASYON

Sanger, "2008 gibi yakın bir zamanda, CIA ve FBI bilgisayarlarının Wikipediadaki metinlerde düzenlemeler yapmak için kullanıldığına dair kanıtlarımız var" diye konuştu. İnternet ansiklopedisinin diğer bir ortağı Griffith, Wikipedia makalelerini düzenlemek için WikiScanner adlı bir program geliştirdiğini ve bu programın CIA ve FBI tarafından aktif bir şekilde kullanıldığını duyurmuştu.

IRAK SAVAŞINDA ZAYİATI GİZLEDİLER

CIAnın Wikipediayı Irak Savaşında zayiat sayılarını çarpıtmanın yanı sıra Kübadaki Guantanamo Körfezindeki ABD hapishanesinin uydu görüntülerini kaldırdı ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Çinin nükleer programı ve Arjantin donanması hakkındaki bilgiler gibi yüzlerce dosyayı ABD menfaatine değiştirmek ve çarpıtmak amaçlı da kullandığı belirtildi. "İstihbarat ve bilgi savaşının büyük bir kısmı Wikipedia gibi web sitelerinde çevrimiçi olarak yürütülüyor" diyen Sanger, istihbarat örgütlerinin Wikipedia üzerinden algı çalışmalarını yürüttüğünü ifade etti.

SAHTE KARİYERLERLE YÜKSELİYORLAR

Sanger ifadelerine göre eski CIA şefi William Colby, Wikipedia aracılığıyla abartılı bir kariyer geçmişi yazarak sitede yayınlattı. İstihbarat içinde dahil bu tarz amaçlar doğrultusunda sitenin kullanıldığına işaret eden Sanger, "İstihbarat teşkilatları en etkili insanlara para ödeyerek yol katetmeye çalışıyordu. Artık Wikipedia oyununu öğrendiler ve bu şekilde ilerliyorlar" dedi.

Yenişafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı