Yabancıların konut talebi, dolandırıcılık olaylarını artırdı

Turizm kenti Antalya'da, bu yılın ilk 4 ayında yabancılara 5 bin 201 konut satıldı. Kentte yabancılara yönelik konut satışlarının artması, konutların estetiğinin de değişmesine neden oldu. Yabancı müşterilerin daha çok havuzu, otoparkı ve özel güvenliği olan konutlara rağbet ettiği öğrenildi. Oda başkanı ise konut satışlarının artması ile dolandırıcılık olaylarının arttığını belirterek, vatandaşları bir kez daha uyardı.

Gündem 16.05.2023, 17:15
Yabancıların konut talebi, dolandırıcılık olaylarını artırdı

Turizm kenti Antalya, bu yılın ilk 4 ayında yabancılara yönelik konut satışında zirvedeki yerini korudu. Kentte Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında yabancılara 5 bin 201 konut satıldı. Kentte konutlara en çok Rus ve Ukraynalı vatandaşlar rağbet gösterdi. En çok tercih edilen ilçeler ise denize yakınlığı ile bilinen Konyaaltı ve Muratpaşa oldu. Antalyanın yabancıya konut satışında Türkiyede zirvede olması konutlardaki estetiği de değiştirdi. Yeni yapılan konutların havuz, otopark ve güvenliğinin olmasına dikkat edildi.

"Nisan ayında yabancılara bin 24 konut satıldı"

Konut satışında şu an için bir durgunluk olduğunu belirten Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Şu anda konut yok, seçimin sonucunun netleşmemesi de satışları etkiledi. Yabancılara yönelik de bir ikametgah sınırlaması geldiği için satışlar yüzde 20ye yakın duştu. Nisan ayında yabancılara bin 24 konut satıldı. Herkes bütçesine göre ev almaya çalışıyor. En çok tercih edilen iki ilçe Konyaaltı ve Muratpaşa ilçesidir” dedi.

"Ömür boyu kazandıkları kazançlarını çöpe atmasınlar"

Konut satışında ikinci el konuta daha fazla rağbet gördüğünü belirten Çağlar, dolandırıcılık olaylarına karşı ise şöyle uyardı:

"İlan sitelerine girerek ev alıp satıyorlar, ucuz alacağım derken dolandırılıyorlar. Ev alırken mutlaka ruhsat sahibi olup olmadıklarına baksınlar, ‘emlakçıyım diyenlerin maliye kaydının olup olmadığını sorsunlar. Yoksa alışveriş etmesinler, bugünlerde çok fazla dolandırıcılık var. ‘Başkanım biz dolandırıldık, kime dolandırıldıklarını soruyorum, verdikleri isimlerin bende kaydı yok. Vatandaşlardan rica ediyorum lütfen ama lütfen ömür boyu kazandıkları kazançlarını çöpe atmasınlar. Alışveriş yaptığınız kişilerin kim olduğunu iyice öğrenin."

"Sahil bölgesinde artık konut yapılacak yer kalmadı"

Konut satışında Antalyanın önce çıkmasını değerlendiren Çağlar, “Antalyamızın denizi, insanı, havası sıcaktır. Antalya bundan 2 yıl önce emekli şehriydi. Antalyada kışın 30 dakikada karla buluşup kayak yapıyorsun, 30 dakika sonra da denize giriyorsun. Fiyatlar enflasyondan dolayı arttı, bir de arz talep meselesi var. Sahil bölgesinde artık konut yapılacak yer kalmadı. Bunun yanında Rusya-Ukrayna savaşının da etkisi oldu. Bunlar fiyatların artmasına neden oluyor. Bu konuda bir denetleme olması lazım, ben denetlemenin de olacağını biliyorum” diye konuştu.

“Şu anda konutlar küçülmeye gidiyor”

Konutta algının değiştiğini belirten Çağlar, “Yıllar önce 1+1 ev görünce garipserdik, şimdi her yer artık 1+1 oldu. Şu anda Antalyada yapılan dairelerin yüzde 90ı bu çizgide yapılıyor. Şu anda konutlar küçülmeye gidiyor. Her geçen gün teknoloji gelişiyor, konutların da mimari yapısı daha modern yapılıyor. Estetiğe daha bir önem verilir oldu. Bahçe düzenlemesine önem veriliyor” şeklinde konuştu.

“Konfor alanlarımız güzelleşti, havuzundan otoparkına kadar bir detay var”

Gayrimenkul Danışmanı Hatice Kargı ise şu açıklamalara yer verdi:

“Konut satışlarında şu an bir durgunluk var. Yatırımcının beklediğini görüyoruz. Antalyada yabancılara konut satışının artması konutların mimari estetiğini değiştirdi. Konfor alanlarımız güzelleşti, havuzundan otoparkına kadar bir detay var. Bunlara dikkat ediyorlar, kendi halkımızın da bu konforu istediğini görüyoruz. Alıcılar maliyetine değil konforuna bakıyor. Otopark, havuz ve güvenlik olup olmadığına çok dikkat ediyorlar. Konyaaltı ve Muratpaşa ilçesinde konut azlığının olmasından dolayı Kepezde de ciddi bir yatırım var. Önümüz sezon yabancı yatırıcımız yine gelecektir.”

Ertuğrul Gün - Umut Yasin Kurter
 

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı