Yaşlı kadını 'FETÖ' yalanıyla 3 buçuk milyon lira dolandırdılar

Adana'da kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları yaşlı kadını, "Adın FETÖ'nün Ayfer ablası olarak karışmış" diyerek yaklaşık 3 buçuk milyon lira dolandırdı. Yaşlı kadın gözyaşlarına boğulup para ve altınlarını geri isterken, "Kimseden görmediğim şefkati gördüm. Anneciğim gözlerini GATA'da açtıracağım diyerek beni dolandırdı" dedi.

Gündem 10.09.2023, 12:47
Yaşlı kadını 'FETÖ' yalanıyla 3 buçuk milyon lira dolandırdılar

Uzun yıllar eşi Mahmut ile birlikte İsveçte çalışan 2 çocuk annesi Ayfer Çinkitaş (72) 4 sene önce Adanaya geldi. Merkez Seyhan ilçesine bağlı Reşatbey Mahallesinde oturan Ayfer Çinkitaşın eşi 3 sene önce hayatını kaybetti. Yaşlı kadın da 3 yıldır kimi zaman Antalyada yaşayan kızlarının yanında, kimi zaman da İsveçe gidiş-geliş yaparak hayatını sürdürdü.

Birikimini kızına vermek için bankadan çekti

Ancak son zamanlarda sarı nokta hastalığına yakalanan Çinkitaşın görme kabiliyeti büyük ölçüde azaldı. İsveçte eşiyle uzun yıllar çalışarak yaptıkları birikimlerini kızlarına bırakmak isteyen Çinkitaş, geçen 16 Ağustosta bankaya giderek bankadaki 200 bin TLsini ve 67 bin avrosunu çekip evine döndü.


Adın FETÖye karıştı deyip dolandırdılar

20 Ağustos tarihinde ise iddiaya göre, kendisini polis olarak tanıtan bir kadın, 72 yaşındaki Ayfer Çinkitaş ile irtibata geçti. FETÖ terör örgütüne yönelik operasyonlar gerçekleştirdiklerini söyleyen dolandırıcı, Adın FETÖnün Ayfer ablası olarak karışmış diyerek yaşlı kadından paralarını incelenmek üzere vermesini, operasyon sonunda da paraların kendisine geri verileceği söyledi.

Önce paraları, sonra altınlarını verdi

Telefondaki dolandırıcıya inanan yaşlı kadın, bütün parasını evine gelen 1i kadın 1i erkek 2 dolandırıcıya teslim etti. Ancak aradan 3 gün geçtikten sonra dolandırıcılar yaşlı kadını tekrar aradı ve bu sefer, Banka kasalarındaki altınları bakır ile değiştiriyorlar. O altınlarda da FETÖ parmak izi olabilir. İnceleme yapacağız diyerek altınlarını istedi. Dolandırıcıların tuzağına bir kez daha düşen Çinkitaş, 31 Ağustosta bankaya giderek 900 gram altınını kasadan aldı ve daha sonra evine gelen dolandırıcıya teslim etti.

Emniyette ifade verirken dolandırıcılar yine aradı

Paraların ve altınların geri gelmemesi üzerine şüphelenen yaşlı kadın, durumu önce apartman görevlisine ardından da kızlarına anlattı. Bunun üzerine yaşlı kadın, apartman görevlisiyle birlikte 5 Eylülde polise giderek şikayetçi oldu. Yaşlı kadın emniyette ifade verdiği sırada dolandırıcılar tekrar aradı ve Saat 15.00da paranı geri getireceğiz dedi. Ancak aradan günler geçmesine rağmen yaşlı kadının parası gelmedi.


Adana Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler her yerde dolandırıcıları arıyor. Yaşlı kadın dae gözyaşları içerisinde bir an önce dolandırıcıların yakalanmasını istiyor.

Anneciğim seni GATAya götüreceğim, gözlerini açtıracağım yalanını bile söylemişler

Başından geçen talihsiz olayları İhlas Haber Ajansına anlatan Ayfer Çinkitaş, arayan kadının kendisine, Anneciğim seni GATAya götüreceğim, gözlerini açtıracağım dediğini söyledi.

Arayan kadının ses tonunun çok etkileyeceğini olduğunu belirten Çinkitaş, daha sonra şunları söyledi:

"Akşam bir telefon geldi ve arayan kişi adın FETÖye karışmış, sen FETÖnün Ayfer ablasısın dedi. Kimliğin, her şeyin bizde var, bu dosya gizli kalacak ve birine söylersen seni 14 gün hapsederiz dedi. Çok etkileyici bir sesi vardı. Beni çok güzel konuşturdu. Ben paranın evde olduğunu kimseye demedim. Ancak bunlar beni aradı ve paraları vereceksin, FETÖnün parmak izi analizini yapacağız dediler. Hatta arayan kişi, Anneciğim seni GATAya götüreceğim, gözlerini yaptıracağım bile dedi. Sonrasında da paraları gelen kişiye ver yoksa evine arama kararı çıkartırız biz gelip alırız deyince korktum. Gelen kişilere paraları verdim."


"Polisin yanında arayıp paramı getireceklerini söylediler"

Aradan 3-4 gün geçtikten sonra dolandırıcıların kendisini yeniden aradığını ve altınları istediğini öne süren Çinkitaş, "Bankada beni birisinin gözetlediğini hissettim. Eve geldim, 10 dakika geçmeden kapı çalındı ve Amirim altınları istiyor. Analiz yapılacak. FETÖnün parmak izleri alınacak dedi. Ben de güvenip verdim. Sonrasında dolandırıldığımı anlayıp polise gittim. Polisin yanında beni aradılar. Saat 15.00da paranı getireceğiz dediler. Ancak kimse gelmedi" dedi.

"Kimseden görmediğim şefkati dolandırıcıda gördüm"

Dolandırıldığı için çok mağdur olduğunu söyleyen Ayfer Çinkitaş, "Bu dolandırıcılar eve geldiğinde kafalarında şapka vardı. O zaman tuhaf oldum ve içime bir his geldi. Şapkasını kaldırdığımda bana çok sinirlendi. Belki orada beni öldürebilirdi. Bana, sürekli konuşurken Anneciğim diyordu. Günde 3-4 defa beni aradı. Kimseden görmediğim şefkati gördüm. Çok iyi davrandı. Ancak onlardan önce evime bir dişçinin reklamını yapan bir çocuk geldi. Ben ondan şüpheleniyorum. O bunlara ön ayak olmuş olabilir" diye konuştu.

"Altınlarımı ne olur getirin"

Dolandırıcılara seslenen Çinkitaş, "Ne olur benim altınlarımı getirin. Onlar benim çocuklarıma birikimimdi. Paralarımı getirin. Onlar benim 60 senelik birikimimdi. Ben İsveçte temizlik yaparak kazandım o parayı" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Ayrıca yaşlı kadın, altınları vermeden önce dolandırıcıya vermiyorum paralarımı diyerek kapıyı kapattığını ancak o sırada cep telefonunda görüştüğü kişinin kendisine bağırdığını, Polisimizi nasıl dışarı atarsın. Şimdi oraya ekipler geliyor diyerek korkuttuğunu da öne sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı