Yeni bir 'çözüm süreci'mi geliyor?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başörtüsü teklifi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Anayasa teklifi’ çağrısı siyasetin tartışılan gündemi.

Gündem 08.11.2022, 22:13
Yeni bir 'çözüm süreci'mi geliyor?

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki AK Parti heyeti, başörtüsü konusunda hazırlanacak anayasa değişikliği için MHP, CHP, HDP ve İYİ Parti gruplarını ziyaret etmişti.

AK Partinin, bu ziyareti kendi içinde de eleştirilere neden olurken gözler Milliyetçi Hareket Partisi’nin tutumuna çevrilmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında ittifakı AK Parti’nin HDP ziyareti ile ilgili yapılan eleştirilere yanıt vererek "AK Partinin HDP ziyareti son derece doğal. Biz, görüşüldüğüne değil makul ve demokratik çözümün nasıl olacağına bakıyoruz’" dedi.

Peki AK Parti’nin HDP ziyareti, Bahçeli’nin bu ziyarete desteği ve de ‘demokratik çözüm’ açıklaması ne anlama geliyor ?

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Vahap Coşkun, AK Partinin ziyaretinin Türkiyenin mevcut siyasi iklimine bakıldığında doğal bir ziyaret olmadığı görüşünde.

Ülkede bir anayasa yapılıyor, normal siyasi iklimde hükümetin diğer partileri ziyaret etmesi gayet doğal. Fakat Türkiyenin son dört, beş yılına bakıldığında ve de AK Partinin izlediği siyasete bakıldığında normal olarak düşünülemez. Çünkü AK Parti, sadece HDPyi değil, onunla ilişki içinde olanı terörize etti. HDPye selam vermek bile günah haline gelmişti. Bu nedenle muhalefet de HDP ile normal bir ilişki kuramadı. Kaçak göçek, mahçup bir ilişki kurdu. Tüm bunlar varken, AK Partinin gidip HDP ile görüşmesi üzerinde düşünülmesi gereken bir husus.

AK Parti, seçimlerde Kürt seçmenin belirleyici olduğunu gördü. HDP seçmenini etkileyemezse bile en azından AK Parti ile arasına mesafe koymuş muhafazakar Kürt seçmeni etkilemek istiyor. Bu sebeple bu adımları atıyor.

Dr. Vahap Coşkun 

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

Muhalefet partilerini AK Partinin çizdiği sınırlar dahilinde siyaset izlemekle eleştiren Coşkun, muhalefetin bu şekilde kurucu bir siyaset inşa edemeyeceğini düşünüyor.

AK Partinin tavrında görülen değişimi Kürt seçmenin seçimlerde oynayacağı belirleyici rolüne bağlayan Vahap Coşkun, HDPye yönelik yumuşamanın emarelerinin bir süredir olduğunu dile getiriyor: 

HDP seçmenini etkileyemezse bile en azından AK Parti ile arasına mesafe koymuş olan muhafazakar Kürt seçmen üzerinde bir etki yaratmak için bu tür adımlar attığını düşünüyorum. Bu genel siyasi bir hesap ama HDP ile iktidarın kurduğu ilişki Türkiyede siyasetin normalleşmesi açısından da daha doğal olacaktır. Şimdi en azından muhalafet HDP ile açıktan görüşebilir herhalde, görüşmek bir terör meselesi olmayacaktır. AK Parti görüştü, MHP bunu doğru bulmuştur diyebilir.

MHPnin iktidarını koruyacak adımlar HDP ile ilişkilenmeyi gerektiriyorsa, MHP buna karşı çıkmaz. Yarın bir sürecin adımları atıldığında MHP buna muhalefet etmeyecek.

Dr. Vahap Coşkun, MHP Genel Başkanı Bahçelinin açıklamalarını ise MHP için önemli olan iktidarını korumak ve sürdürmektir olarak değerlendiriyor.

Bahçelinin demokratik çözüm ifadeleri için alışık olmadığımız bir söylem diyen Coşkun, bu sözlerden büyük bir anlam çıkarmak için erken olduğu görüşünde.

Coşkun, Kürt sorununun siyasetin gündemine en nihayetinde geleceğini fakat halihazırda atılan adımları "yeni bir sürecin başlangıcı" şeklinde yorumlamanın zor olduğunu ifade ediyor.

Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı, emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ise daha önceki gibi olmasa da yeni bir çözüm sürecinin kapıda olduğunu söylüyor.

Son dönemde gerçekleşen ziyaretin ve de Bahçelinin açıklamalarının altında yatan nedeni Cumhur İttifakının oy ihtiyacına bağlayan İsmail Hakkı Pekin, bu kez meseleye MHPnin de dahil olmasının süreci başarılı kılabileceği görüşünde:

AK Partinin HDP ziyareti, Bahçelinin açıklamalarına bakıldığında sanki bir yumuşamaya gelindiğini gösteriyor. Yeni bir çözüm süreci olarak görüyorum. Bu sürece bu kez MHPnin dahil olması süreci başarılı kılabilir. HDP ya da Kürt vatandaşlarımızın oylarının seçimi etkileyeceğinin farkındalar ve bu nedenle Kürt seçmeninin oylarının bir kısmının Cumhur İttifakına dönmesi gerekiyor. O zaman Kürt vatandaşlarımız ve HDP ile ilgili konularda yeniden bir karar sürecinde olduklarını görüyorum. Bu yumuşama yeni bir demokratik çözümü başlatabilir. Bu süreçte İmralı devrede olur. Geçmişte olduğu gibi değil de daha farklı bir denklemde yürütülür bu süreç. Cumhur İttifakının da Millet İttifakının da Kürt vatandaşlarının oylarına ihtiyacı var. AKP de bu işi gördü ve karşı tarafa kaptırmak istemiyor.

AK Partinin HDP ziyareti, Bahçelinin açıklamalarına bakıldığında sanki bir yumuşamaya gelindiğini gösteriyor. Yeni bir çözüm süreci olarak görüyorum. Bu sürece bu kez MHPnin dahil olması süreci başarılı kılabilir.

İsmail Hakkı Pekin 

Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı, emekli Korgeneral

İsmail Hakkı Pekin, yeni çözüm süreci nereden başlar sorusuna ise Öcalan ile görüşmeler devam ediyordur. Büyük ihtimalle yakın zamanda Öcalanın bazı mesajları ile karşılaşabiliriz yanıtını veriyor.

Kandil devre dışı bıraktırılabilir, daha yumuşak bir geçiş olabilir. Öcalana adada bir ev mi yoksa dışarıda bir ev hapsi mi sorusu gündeme gelebilir." diyen Pekin, "Bu, Öcalanı Mandela seviyesine de getirebilir. Ziyaretler, görüşmeler gerçekleşir çünkü. Eğer bunu yapmazlarsa Demirtaşı da engelleyemezler. Onun da etkisini kırmaya çalışıyorlar. Ve Öcalanın devreye girmesi gerekiyor. Kandil de operasyonlardan dolayı sıkışmış durumda. Özcesi bu işin demokratik yollarla çözülmesi hakların verilmesi, Öcalanın ev hapsine çıkarılmasıyla olacak. Yavaş yavaş o tarafa gidiyoruz. Bu dünya için de önemli, böylece bazı yerlerde YPGnin ABD tarafından devlet kurmasının da önüne geçilebilir. diyor.

HDP üzerindeki uzun süreden beri süren sert söylemine baktığımızda ise bu görüşme olağan değil

Son dönemde siyasetin dilinde görülen değişimi euronews Türkçeye değerlendiren gazeteci-yazar Dr. Ecevit Kılıça göre ise AK Partinin HDP’yle görüşmesi şaşırtıcı değil. 

Ecevit Kılıç_,Bir taraftan mevcut anayasal sistemi korumakla görevli olan Anayasa Mahkemesi, HDP’ye kapatma davasını görürken diğer taraftan, deyim yerindeyse, kapatma davasının arkasında duran, davayı destekleyen iktidar, aynı partiyle anayasa değişikliği için görüşüyor." diyor._

"Bu büyük büyük bir paradoks." diyen Kılıç, "Ama diğer taraftan daha demokratik ve özgürlükçü yeni bir anayasa hazırlığından bahsediliyor. Tartışma noktası başörtüsü de olsa anayasal düzeyde hak ve özgürlüklerden bahsedildiğinde Kürtleri bir tarafa bırakmak pek mümkün değil. Bu nedenle AK Parti’nin HDP’yle görüşmesi şaşırtıcı gelmiyor." ifadelerini kullanıyor.

HDPnin devre dışı bırakıldığında demokratik ve özgürlükçü anayasa söyleminin kadük kalacağını belirten Kılıç_, HDPye yönelik tutum değişikliğini "sıra dışı" olarak yorumluyor._

Kürt sorunu üzerine akademik çalışmalar yürüten Kılıç, güvenlik konseptinin hala devrede olduğunu ve iktidarın yeni bir çözüm süreci niyetinde olmadığını dile getiriyor:

"Seçimlere yönelik siyaset stratejisinin bir parçası sanki bu adımlar. Seçim gününe kadar bu yumuşama adımları sürebilir. Çünkü güvenlik konsepti topyekun devrede. Hem içeride hem de dışarıda. Bu güvenlik konseptinde yumuşama yok.

Ecevit Kılıç, Kürt siyasal hareketinden gelebilecek “silah bırakma” ve “kalıcı çözüm” çağrısının bazı şeyleri de kolaylaştırabileceğini sözlerine ekliyor: 

Bu çağrıyı da sadece Öcalan yapabilir. O zaman Bahçeli de daha fazlasını yapabilir veya MHP de devletin bekası söylemi üzerinden bu rolü üstlenebilir. Ve doğal olarak MHP’nin içinde olacağı bir yeni süreç eski arayışlara göre daha başarılı olur. Kalıcı olma şansı bile var.

tr.euronews.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı