Yeni evlenecek olanlara 150.000 TL evlilik kredisi! 4 ilde uygulanmaya geçiyor!

Yeni evlenecek olanlara 2 yıl ödemesiz 150 bin TL kredide gelişmeler var. Meclis'e sunulan "Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi" önce o 4 ilde uygulanacak. İşte detaylar…

Gündem 05.11.2023, 00:37
Yeni evlenecek olanlara 150.000 TL evlilik kredisi! 4 ilde uygulanmaya geçiyor!

Hükümet tarafından Yeni evlenecek olanlara sağlanacak evlilik desteği ilk önce 4 ilde başlayacak. Gençlere verilecek 2 yıl ödemesiz kredi 4 yıl sonra faizsiz olarak geri ödenecek. Ancak proje önce Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya illerinde uygulanacak. Hükümetin evlenmek isteyen gençlere sunmuş olduğu faizsiz 150.000 lira kredi önce pilot illerde uygulanacak. AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, TBMMde düzenlediği basın toplantısında, Meclis Başkanlığına sunulan Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi hakkında detay verdi.

Usta, "Temel hedefimiz; aile müessesesinin güçlendirilmesi ve korunması
Kanun teklifinin 9 maddeden oluştuğunu açıklayan Usta, "Temel hedefimiz; fonun kaynaklarının aktarılmasıyla birlikte aile müessesesinin güçlendirilmesi ve korunması, gençlerin evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine kurulmasının sağlanması, gençlerin ve ailelerin sosyal risklere karşı korunması, gençlerin gelişim ve girişimlerine destek verilmesi için kullanılması" diye konuştu.

Petrol, doğal gaz ve maden kaynaklarından gelecek mevcut gelirler üzerinden yüzde 20sinin fona aktarılmasının planlandığını açıklayan Usta, ayrıca var olan fonlar veya yeni kurulacak fon gelirlerinin de yüzde 10unun aktarılmasının kanun teklifinde olduğunu söyledi.

Usta, “Bir yaş sınırı o yüzden koymadık”
Uygulamanın başlayacağı Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatyanın pilot iller olarak belirlendiğini bildiren Usta, gerekli görülürse depremden etkilenen diğer bölgelerin de buna dahil edilebileceğini açıkladı.

Güncellemelerin yaş için de geçerli olduğunu kaydeden Usta, "Bir kriter koymuyoruz. Yönetim Kurulu, ilin ve bölgenin özelliğine göre, oradaki gençlerin durumlarına göre yaş sınırlarını proje kapsamında değerlendirecek, ona göre de esnetebilir. Bir yaş sınırı o yüzden koymadık. En fazla gencimizin bu fondan yararlanmasını ve istifade etmesini istiyoruz. O yüzden kanunla bir yaş sınırı koymadık. Proje kapsamında değerlendirilecek." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı