27.08.2021, 11:38

HİBRİT EĞİTİM MODELİ NE KADAR GERÇEKÇİ

Türkiye’de yaşayıp da özellikle eğitim konusunda sütten ağzı yanmayanımız yok gibidir. Bu yüzden eğitim alanında yapılan her sistem değişikliği, proje ve uygulamaya kuşku duymadan bakmamamız beklenmesin bizden.

Millî Eğitim Bakanlığının yaptığı “Benim oğlum bina okur, döner döner bir daha okur.” kabilinden uygulamalarının hangi birini anlatalım …

Denetim sistemi, sınav sistemi, öğretmen atama sistemi, yönetici görevlendirme sistemi, öğretmen yetiştirme sistemi vb. Millî Eğitim Bakanlığının onlarca başarısız ve sistemi derinden sarsan uygulaması oldu ki. İşin garibi yukarıda sıraladığımız sistemlerin her birinde yine başladığımız noktaya döndük.  Heba edilen nesiller ise ailelerinin dışında kimsenin umurunda olmadı.

Yukarda yazdıklarımızın doğruluğunu teyit etmek için yüzlerce örnek arasında birkaç örnek verelim.

TEOG denilen saçmalık uygulamaya konduğunda konu ile ilgili bir yazı yazarak TEOG’un neden uygulanamaz olduğunu detaylı olarak anlatmıştım. Ne oldu? Zaman bizi haklı çıkardı. TEOG iptal edildi. Kazana kim oldu?  Tabikî başta FETÖ’nün dershaneleri olmak üzere diğer dershaneler.  Bu sayede Anafem dershaneleri batmaktan kurtulduğu gibi milyarlarca lira para kazandılar. Bu uygulamanın cezasını kim çekti; 5. sınıftan başlayarak çocuğunu dershaneye gönderen ve bir dünya para ödeyen veliler, hafta sonları dinlenme ve tatil imkânları ellerinden alınan öğrenciler … Yine uzman öğretmenlik, başöğretmenlik denilen gudubet uygulama bütün itirazlara rağmen uygulamaya konuldu. Saçma sapan bir sınav ile bir kısım öğretmenlere bu unvan verildi. Yine basiretsiz bir sendikanın mahkemeye koşması ile sistem tamamen uygulamadan kalktı.  Bir sınav ile, hiçbir eğitim vermeden, tam bir planlama yapılmadan başlanan uygulamanın sonucu, bir kısım öğretmenler diğerlerine oranla fazla maaş almaya başladı. Uygulama mahkeme kararı ile yürütmesi durdurulunca, öncekiler kazanılmış hak olarak fazla maaş almaya devam ettiler. Peki bu iki başarısız girişimin müsebbibi zamanın Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik herhangi bir bedel ödedi mi? Tatbiki hayır.

Millî Eğitim Bakanlığının alt ve üst yapısı oluşturulmadan uygulamaya koymak istediği yeni projesi hibrit eğitim. 

Hibrit eğitim; yüz yüze ve çevrim içi (online) derslerin harmanlanmış olarak verilmesi anlamında kullanılmaktadır.  Sabık Milli Eğitim Bakanının: "Öğretmenlerimizin her bir öğrencimizin gözlerine bakarak derse başladığı yüz yüze eğitim esastır, bugün olduğu gibi gelecekte de vazgeçilmezimizdir. Yüz yüze eğitimi desteklemek için hibrit model, dünyadaki gibi ülkemizde de ihtiyaç hâlinde okullarımızın tamamlayıcısı olacaktır." şeklindeki beyanlarını sık sık duyardık.

Kendisinin profesör unvanı olduğundan bilim ile yakından haşır neşir olduğunu düşünmemiz doğal. Ancak hibrit eğitim modeli ile ilgili söyleminin bilimsel olup olmadığı ise şüphe götürür. Sayın Ziya Selçuk’un, pandemi döneminde sıkça başvurulan hibrit model ile ilgili nasıl bir bilimsel çalışma yaptığını, bu modelin başarılı bir model olduğu yönündeki sonuca nasıl ulaştığını bilmiyoruz. Ancak benim onlarca veli ile yaptığım yüz yüze görüşmede, hibrit modelin çocuklarını kötü etkilediğini, iki gün okulda, üç gün evde olacak şekildeki yapılan uygulamanın her iki tarafta da uyum sorunlarına neden olduğunu, başarıyı düşürdüğünü, tamamen online veya tamamen yüz yüze eğitimi hibrit modele tercih ettiklerini söylediler.

Bir uygulama ortaya konurken taraflarla istişare edilmesi, bilimsel temelinin oluşturulması, pilot uygulamasının yapılması sonra eylem safhasına geçirilmesi gerekirken öğrenci, öğretmen ve veliyi tedirgin edecek, “icat çıkarma” kabilinden algılamalara sebep olacak çalışmalardan uzak durulması beklenir.

İntenet, tablet, bilgisayara ulaşım vb. sıkıntılar ortada dururken, öğretmen ve öğrenciler bu konuda algısal, eğitimsel ve zihinsel olarak hazır değilken hibrit eğitim modelinin başarılı olacağını söylemek zor.

Son söz olarak şunu ekleyelim: Hatadan dönmek yerine hatayı hiç yapmamak daha evladır.

Yorumlar (6)
Hkl 1 ay önce
"Son söz olarak şunu ekleyelim: Hatadan dönmek yerine hatayı hiç yapmamak daha evladır." Sizin de belirttiğiniz gibi " hata"
Mft 1 ay önce
İnsan bazen hata yaptığının bile farkında olmayabiliyor. Değişkenler i göz ardı etmemeliyiz. İnsanı yaşadığı çevreden ve yaşadığı olaylardan bağımsız düşünmek yanlış olur. Hata ve hataya iten nedenler önemlidir. Ama hatayı fark edip düzeltmeye çalışmak da bir erdemdir öyle değil mi? Tabii en mantıklısı hataya düşmemek olurdu. Zarar vermemek,can sıkmamak en doğrusu ...
Mft 1 ay önce
Bazen de deneyimsizlik,ön görememe...
Mft 1 ay önce
Böylesine bir "Pilot Uygulama" görmediğimizden doğal değil mi bazı hatalar...
Cemalettin 1 ay önce
Kaleminize saglik…
EMPATİ 1 ay önce
Evladir evet...empati önemli!!
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31