Danıştay'ın Asayofya hakkında verdiği ikinci karar

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde, Ayasofya açılması kararı sonrası Danıştay'a yapılan itiraz sonucu Danıştay'ın kararını yazdı.

Hürriyet 27.10.2020, 13:06
Danıştay'ın Asayofya hakkında verdiği ikinci karar

Selvinin yazısının ilgili kısmı:

İŞTE DANIŞTAYIN İKİNCİ AYASOFYA KARARI

Gazetecilik, fikri takip mesleği. Hatırlarsanız Ayasofyayla ilgili bir iddia ortaya atılmıştı. Hatta CHPli Mehmet Bekaroğlu da bunu gerçek sanıp peşine düşmüş ama daha sonra açıklama yapmıştı. Ayasofyanın ibadete açılmasından sonra Danıştaya yapılan bir itirazdan söz ediyorum. UYAP sistemine yüklendiği için bir anda polemik konusu olmuş, Ayasofyayla ilgili kararı Cumhurbaşkanlığının temyiz ettiği yönünde haberler çıkmıştı. Hatta bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı, "Ayasofyayla ilgili karara itiraz etmedik" diye açıklama yapmıştı. Bir yanda Ayasofyanın açılışına imza atan Cumhurbaşkanlığı, diğer tarafta Danıştayın Ayasofya kararına itiraz eden Cumhurbaşkanlığı. Ahmet Kayanın dediği gibi, "Bu ne yaman çelişki anne" durumu olurdu.

O sırada Cumhurbaşkanlığının bir itirazının söz konusu olmadığını ancak bir vatandaşın yaptığı itiraz nedeniyle hukuki bir süreç yaşandığını yazmıştım.


Danıştay 10. Dairesi 14.09.2020 tarihinde toplanarak Fahri Taşdelen tarafından yapılan itirazı görüşüp karara bağlıyor. Danıştay, üçüncü kişinin taraflardan biri olmadığı için Fahri Taşdelenin davaya katılma talebini reddediyor. Böylece Ayasofyanın camiye dönüştürülmesiyle ilgili hukuki süreç bütünüyle tamamlanmış oldu.

Yorumlar (0)
banner51
sisli
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:34
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09