03.10.2022, 21:22

İLKSAN İLE İLGİLİ DÜZELTME

Dün yazdığım “İLKSAN’a Kim Dur Diyecek” başlıklı yazımı yayınlamam sonrası, İLKSAN Başkanı Sayın Tuncer Yılmaz beni telefonla arayarak İLKSAN’a karşı haksız ithamlarda bulunduğumu belirterek birtakım açıklamalar yaptı. Ben de yanlış bir açıklamam varsa düzelteceğimi, elindeki bilgi ve belgeleri göndermesini istedim.

Bana Tebliğler Dergisinde yayımlanan İLKSAN Mali Tablolarını ve otomobilin katalog listesinde yer alan fiyat görüntüleri gönderdi (Henüz mali tabloları incelemedim. İlk fırsatta inceleyip düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.). Sayın Yılmaz ile görüşmemizde otomobil kampanyasındaki fiyatın bayi satış fiyatının altında olduğunu, OYAK ve POLSAN’ın üyelerine yaptığı ödemelerin fazla olmasının nedenini, İLKSAN’ın zarar etmediğini açıkladıktan sonra WhatsApp üzerinden aşağıda yer alan paylaşımları yaptı.

Sayın Yılmaz, İLKSAN’ın otomobil kampanyası ile satışa sunduğu aracın aircross modeli olduğunu bu yüzden fiyatının diğer C3 modelinden daha pahalı olduğunu belirtti. Yaptığım araştırmada başkanın haklı olduğunu satışa sunulan kampanya dahilindeki SUV segmentindeki aracın Eylül 2022 liste fiyatının dediği gibi 642 bin TL olduğunu gördüm. Bu arada, araca 800 kişinin başvurduğunu, öğretmen camiasının araştırmacı olduğunu, zararlarına olacak bir alış-verişişine girmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Sayın Yılmaz’ın Whattsapp üzerinden gönderdiği açıklamaları sizlerle paylaşıyorum.

“İLKSAN'in son 15 yıllık döneminde kuruş zararı olmadığı gibi ticari gaye ile işletilen işletmelerinin dahi zararı bulunmamaktadır.

İLKSAN dernek, vakıf veya sendika değil Kamu Kurumudur. Bu itibarla tüm iş ve işlemler yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde yürütülmektedir. Herhangi bir keyfiliğe izin vermeyen Kamu İdarelerinin Yönetim Usul ve Esasları ile idare olunmaktadır.

İLKSAN, TÜRKİYE'de ilk defa üyelerine KANSER SAĞLIK DESTEĞİ YARDIMI getiren kurumdur.

İLKSAN, bugün, Doğum, Ölüm, Evlilik, Afet, Terör, Şehitlik, Maluliyet, Emeklilik, Cenaze, Sağlık Konaklama ve Kanser Sağlık desteği Yardımları ile Türkiye'de karşılıksız sosyal yardım çeşitliliği en fazla olan kurumdur.

İLKSAN, 2021 yılında 26.268 kişiye yapılan doğrudan karşılıksız sosyal yardım ödemesi ile en fazla kişiye yardım ulaştıran kurumdur.

İLKSAN, 2021 Yılında 330 Milyon aidat toplamış, 26.268 Üyeye 335 Milyon yardımda bulunmuş, önceki yıla göre Dönem Karını %57,61 oranında arttırmış (327 Milyon TL) ve kişi başı 15.000 TL Kanser Sağlık Desteği getirilmiştir.

İLKSAN 2021 yılında yaklaşık 27.000 üyesine 335 Milyon TL karşılıksız sosyal yardım ödemiştir. Oysa 2021 yılında İLKSAN'ın topladığı toplam aidat, 326 Milyon TL düzeyindedir. Yani İlksan'ın yaptığı karşılıksız sosyal yardımlar topladığı aidat miktarından fazladır.  Aradaki fark İLKSAN'ın ana sermayesi ve özkaynaklarından karşılanmaktadır.

OYAK, POLSAN ve İLKSAN'ı birbiri ile kıyaslamak, değil elma ile armut, çilek ile karpuzu kıyaslamak gibidir. Zira kanunla kurulan bu 3 sandığın her birinin görevi farklıdır. Gelir kaynaklar ve sarf yerleri ayrıdır. OYAK ve POLSAN Biriktirme ve Tasarruf Sandığı olduğu halde İLKSAN Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığıdır. Esasen bu 3 sandığın gelir kaynakları da yine kanun ve Ana Statüsü veya Yönetmelikleri ile belirlenmiştir. OYAK maaşın %10, POLSAN %8, İLKSAN ise %2 si nispetinde aidat alır.

İlksan üyelerinin maaşları ile OYAK ve POLSAN üyelerinin maaş düzeylerinin fersah fersah farklı olduğunu da ifade etmek gerekir.”

Yorumlar (2)
barbaros 2 ay önce
ilksan yardımlaşma sandığı olmaktan çıkmış.ikraz oranlarına bakın.daha düşük faizle kredi veren bankalar var.bankaların yüzde 300-400 kar ettiği dönemde ilksanın da kar etmemesi zaten düşünülemez.bu kadar kar etmesine rağmen ilksan emekli ikramiyeleri yıldan yıla çok ama çok az artmaktadır.geçen seneden bu yana neredeyse fiyatlar ikiye üçe katlanmışken,maaşlar bile yüzde seksenler civarında artmışken ilksan emekli ikramiyesi geçen seneden bu zamana yüzde onbeş-yirmiler civarı çok çok cüz'i artmıştır. kısaca ilksan aidatı kestiği üyesini gözeten kollayan bir kurum olmaktan çıkmıştır.
Ercan Kimyacı 1 ay önce
İlksan sandığı tam soygun düzenidir.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı