06.07.2020, 12:34

İslam Bir Gençten Ne ister?

İslam Nedir?

İlk insan ve ilk Peygamber Hazret-i Âdem’den, Son peygamber Hz. Muhammed Sav'e kadar adına “Dîn” denilen müessesede, İnsanın dünya ve ahirette mutlu olmasını sağlayacak içerikler bütününün adıdır “İslâm”.

İslam “Silm” yani barış anlamındaki kelimden türemiş olup, bağlanıp boyun eğmek, selamete girmek, ihlas ve samimiyet gibi çeşitli mânâları ifade eder.

Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh indinde dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Aynı zamanda bu ifade, bütün insanlığın dünyâ ve ahirette huzur ve mutluluğu için yegâne reçetenin de sadece İslâm olduğunun bir ilanıdır. Allah cc daha açık bir ifade ile “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhirette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85) buyurarak İslam'ın sığınılabilecek tek liman, olduğunu açıkça belirtmiştir.

Cibril hadisi diye bilinen meşhur bir hadiste, İslam Nedir? sorusuna Rasûlullah (sav) ; "İslâm, Allah'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in de Allah'ın Rasulü olduğuna şehadet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman ve gücün yeterse hac etmendir." buyurmuştur. (Buhârî, İman 1; Müslim, İman 1).

Bu ilkeler, islamın beş temel esasını oluşturmaktadır.

Bu başlıklardanda anlaşılacağı üzere İslam, Dünyada huzuru bulmak, ahirette kurtuluşa ermek için Alah'a teslim olup, O'nun bizlere verdiği kulluk görevini yerine getirmeyi öğreten bir okuldur

İslam bir Gençten Ne ister?

İslam, Öncelikle Yaratıcısını tanımayı, İlk emri “Oku” olan Kuran-ı Kerim’le buluşmasını, okumasını, anlamasını ve hayatına uygulamasını, İslam’ın peygamberi Hz Muhammed Mustafa sav yolundan yürümesini ister.

Çünkü bu Kuran-ı Kerim, bir taraftan insanın dünyada mutlu olmasını sağlayacak bilgiler verirken, diğer taraftan Ahirette de kazançlı çıkacağı, korkusunun ve üzüntüsünün olmayacağı ebedi bir hayatın varlığından haberdar eder..

İslam, Bir gençten Dünya ve ahiret dengesini iyi kurabileceği bir hayat ister.

İslam, sadece gencin kendisini mutlu etmesini değil, Başkalarını mutlu ederek mutlu olmanın gerçek mutluluk olduğunu bilmesini ister

İslam bir gençten, iyi bir insan, örnek bir Müslüman olmasını, iyilik ve güzellikte takip edilen rol model bir fenomen olmasını ister.

İslam bir gençten, bir taraftan Namaz, Oruç, Zekât, Hac gibi, manevi huzurunu sağlayan Allah cc emrettiği temel ibadetleri yerine getirmesini isterken, diğer taraftan haksızlık, zulüm, iftira, içki, kumar, şehvet, kin, öfke, nefret, gibi ferdi ve toplumsal zararları olan çirkin davranışlardan uzak durmasını ister.

Kısaca İslam, bir gencin var oluşuna anlam katan, onu her iki dünyada huzura ve mutluluğa kavuşturacak davetin adıdır.

Bu davete icabet edenlere selam olsun. 

 Hasan DEMİRCİ

Yorumlar (0)
banner51
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:21
Güneş 06:01
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:51