Enflasyon emekliye promosyon yeniletiyor

Emekliler bu zor günlerde nakit elde edebilmek için çıkan fırsatı değerlendirerek promosyon yenilemeye başladı.

Kamu 01.05.2022, 14:49
Enflasyon emekliye promosyon yeniletiyor

Para enflasyonla pul olunca emekliler bankalardan promosyon yeniletmeye başladı. Bankaların emekli maaşlarını kendilerine getiren emeklilere 3 yıl kalma koşulu ile verdikleri promosyon 2 bin 500 ila 3 bin TL seviyesine yükselmiş durumda. 2 yıl önce promosyonlar en fazla 1.500 TL seviyesinde idi. Bankaların emeklilere sunduğu promosyon bu süreçte ikiye katlanınca, promosyonun 3 yıllık süresinin bitmesini beklemeden yenileme yapmak çok daha karlı hale geldi. Emekliler bu zor günlerde nakit elde edebilmek için çıkan fırsatı değerlendirerek promosyon yenilemeye başladı.

2 YIL KALSA BİLE KARLI

Örneğin 2 yıl önce bir banka ile anlaşmış ve 1.500 TL almış bir emekli var. Bu emeklinin 3 yıllık promosyon süresinde 1 yıl kalmış durumda. Bugün bankasına yaklaşık 500 TL geri ödeyerek yenileme yapıp 2.500 ile 3.000 TLlik promosyon alabiliyor. Emeklinin daha 2 yılı kalmış bile olsa, kalan süre için 1.000 TL ödeyerek 2.500 TLlik promosyon alabiliyor ve cebine 1.500 TL kalmış oluyor. Emekliler bankaları ile yenileme yapabildikleri gibi, daha iyi koşullar sunan farklı bir bankaya da hesaplarını taşıyabiliyor.

AYNI GÜN HESABA YATIYOR
Promosyonların artmasında, enflasyon oranında artan emekli maaşlarının üst sınırdaki promosyon rakamlarına denk gelmeye başlaması da etkili oldu. Yenilemede bankaya başvurmak yeterli. Kendi bankası ile yenileme yapan emeklinin promosyonu hemen aynı gün hesabına yatıyor. Son dönemde zam yağmuru ile sıkışan emekliler promosyon yenileyerek bir ay için bile olsa nefes alma çabasına girince bankalar arasında da emekli promosyonunda rekabet hızlanmaya başladı.

Sözcü Gazetesi-ÖZLEM ERMİŞ BEYHAN

Kaynak : Sözcü

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı