Hukuk Mezunu Memurlar Avukatlık Stajına Çözüm Bekliyor

Kamuda çalışan hukuk mezunu memurlar avukatlık stajı için çözüm bekliyor. Adalet Bakanlığı'nın (2014) Avukatlık Kanun Taslağı 16. maddesinin hayata geçmesini istiyorlar. İşte detaylar..

Kamudan Haber 31.12.2020, 14:48
Hukuk Mezunu Memurlar Avukatlık Stajına Çözüm Bekliyor

Kamu kurumlarında çalışan kişiler, anayasal bir hak olan eğitim ve öğrenim hakkından yararlanarak hukuk eğitimi almaktadırlar. Aldıkları eğitim sonrasında avukat olarak çalışabilmeleri için avukatlık stajını yapmaları gerekmektedir.

Ancak 1136 Sayılı Avukatlık Kanununa göre kamu kurumlarında çalışmak, avukatlık mesleği ile bağdaşmayan bir iş olarak kabul edilmekte ve bu durum aynı zamanda kamu kurumunda çalışan kişilerin avukatlık stajını yapmalarına engel olmaktadır. Memurlar bu engelin sadece staj için kaldırılmasını talep ediyorlar.

 Ak Parti Grup Başkan Vekili Cahit ÖZKAN katıldığı bir televizyon programında bu soruna yönelik bir düzenlemenin daha önce gündeme geldiğini ancak bir düzenleme yapılmadığını ifade etti. Talep edilen düzenlemeyi enine boyuna görüşmek üzere memurları grup başkanlığına davet etti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin FEYZİOĞLU da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada hukuk mezunu memurların avukatlık stajlarını yapmalarına imkan tanınması gerektiğini ifade etti.

Adalet Bakanlığı’nın 2014 yılındaki Avukatlık Kanunu taslağı memurun staj sorununa çözüm getirdiği halde, taslak o günden bugüne kanunlaşamamıştır. Yürürlülükte bulunan kanuna “Avukatlık stajının gereklerini yerine getirmek ve staja ilişkin zaman dilimlerinde görevlerini yapmak kaydıyla, stajyerin mesleğin onuruna uygun olmak şartıyla kamu kurumlarında çalışıyor olması, staj yapmasına engel değildir” şeklinde eklenecek bir madde memurun staj sorununu çözecektir. 

Adalet Bakanlığı Yargı Reformu Strateji Belgesinde 5.maddesinde de belirtildiği üzere avukatlık mesleği ülkemizde kamu hizmeti olarak tanımlanmakta ve bu kamu hizmetinin nitelikli biçimde yerine getirilmesi avukatlık mesleğinin güçlendirilmesini gerektiği ifade edilmektedir. Önerilen düzenleme sayesinde kamu kurumalarında çalışma tecrübesi edinmiş ve stajlarını tamamlamış avukatların varlığı avukatlık mesleği ve kamu için büyük bir kazanım olacaktır.

Kaynak: AjansKamu
Yorumlar (6)
Mehmet 3 hafta önce
Düzenlemenin hayata geçirilmesi isabetli olacaktır.Hukuk eğitimi alan memurların daha nitelikli ve donanımlı olacağı aşikârdır.
Hukuk mezunu memur 3 hafta önce
Hukuk Mezunu Memurlar Avukatlık Stajına Çözüm Bekliyor.

Adalet Bakanlığı 2014 Avukatlık Kanun Taslağı 16.maddesi hayata geçsin.

Memur olarak görev yapmak avukatlık stajını yapmaya engel olmasın.
Beytullah 3 hafta önce
Hukuk fakültesi mezunu memurların staj sorununun çözümü için verdiğiniz destekten dolayı teşekkürler. 2021 yılı inşAllah staj sorununun çözüme kavuşturulduğu bir yıl olur.
Öğretmen 2 hafta önce
Birçok hukuk mezunu memur bu düzenlemeyi beklemektedir. Memur olarak görev yapmak , hukuk stajına engel olmasın.
Buket 3 hafta önce
Her konuya bir çözüm bulan devletimiz bu konuda neden bu kadar sessiz anlamak mümkün değil.acilen düzenleme bekliyoruz.
Hukukçu memur 2 hafta önce
Yıl olmuş 2021..avukatlik stajı için memurlardan istifa etmesi ya da izne ayrılması isteniyor..hiç adil değil
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 20 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:17
Öğle 13:20
İkindi 15:50
Akşam 18:13
Yatsı 19:37