Kamu personeline deprem tazminatı ne zaman verilecek, kaç ay deprem tazminatı alınacak?

Kamu personeline deprem tazminatı ne zaman verilecek, kaç ay deprem tazminatı alınacak? Deprem tazminatı ne kadar, ne zaman ödenecek?

kamudan haber 12.05.2023, 23:01
Kamu personeline deprem tazminatı ne zaman verilecek, kaç ay deprem tazminatı alınacak?

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde görev yapan kamu personeline 6 ay süreyle tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenecek. Karar, Resmi Gazetede yayımlandı. Söz konusun kararın Resmi Gazete yayımlanmasının ardından “Kamu personeline deprem tazminatı ne zaman verilecek, kaç ay deprem tazminatı alınacak? Deprem tazminatı ne kadar, ne zaman ödenecek?” sorularına yanıt aranmaya başlandı.
6 Şubatta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremin izleri silinmeye çalışırken deprem bölgesindeki kamu personeline tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazetede yayımlandı. Peki, Deprem tazminatı ne zaman ödenecek, ne kadar? Kamu personeline deprem tazminatı kaç ay verilecek, ne zaman alınmaya başlanacak?

Kamu personeline deprem tazminatı ne zaman verilecek, kaç ay deprem tazminatı alınacak? 


Buna göre; Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Kilis, Osmaniye, Gaziantep ve Şanlıurfa illeri ile Adana ilinin Çukurova, Ceyhan, Seyhan, Kozan ve Yüreğir ilçeleri, Diyarbakır ilinin Bağlar, Bismil, Çermik, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçeleri, Elazığ ilinin merkez, Baskil, Karakoçan, Kovancılar, Maden ve Palu ilçelerinde sürekli görevle fiilen çalışan, Devlet Memurları Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Yükseköğretim Personel Kanununa tabi personele, kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli ve geçici işçi olarak çalıştırılan personele, kanun hükmünde kararname (KHK) ve diğer mevzuat uyarınca sözleşmeli olarak çalıştırılan personele, ilgili mevzuatı uyarınca istihdam edilen diğer personele 2 Şubattan itibaren 6 ay süreyle tazminat ödenecek.

Deprem tazminatı ne kadar? 
Deprem tazminatı 2 bin 59 lira 99 kuruş olarak ödenecek.


Deprem tazminatı kimlere verilecek? 
Söz konusu tazminat, depremle ilgili bir görevin ifası amacıyla karar kapsamındaki yerlerde geçici olarak görevlendirilenlere de verilecek.Tazminattan, eşlerden her birinin ayrı ayrı yararlanması durumunda her bir eşe bu tutarın yüzde 75i ödenecek.
Tazminat, fiilen görev yapılan süreyle orantılı olarak ay sonunda yatırılacak ve damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 10 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı