Öğretmen ve Yönetici Atamalarında Büyük Haksızlıklar Var

İYİ Parti Adana Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi İsmail Koncuk, “Sayıştay tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın mali hesaplarında yapılan denetimde, Öğretmen atama başta olmak üzere, yönetici atamalarında, büyük haksızlıklara yol açıldığı kanıtlanmıştır.” dedi.

Kamudan Haber 09.10.2020, 19:45
Öğretmen ve Yönetici Atamalarında Büyük Haksızlıklar Var

“Denetim raporu incelendiğinde “Türkiye’nin eğitim yapısındaki sistemsizliğin” altı çizilmiştir. 2019 yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosuna atananların % 70’inin liyakat koşullarını karşılamadığı ve 138 bine ulaşan öğretmen açığının “plansızlık nedeniyle kapatılamadığı” denetim raporuna kaydedilmiştir.” dedi.

Koncuk, “Öğretmen atama başta olmak üzere, yönetici atamalarında, büyük haksızlıklara yol açılırken İl müdürü, il müdür yardımcısı, ilçe müdürü atamalarında liyakat yerine, torpilli insanların atandığı bilinmektedir. Bu durum eğitimde çok ciddi yönetim problemlerinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Liyakati esas alan bir sistem oluşturmak için ne zaman çalışma yapacaksınız?” diye sordu.
İYİ Parti Adana Milletvekili Koncuk, “Bir diğer önemli konu olan öğretmenler stajyerlik dönemlerinde son derece ağır performans değerlendirmesine tabi tutulmaktadır. Başarılı olmalarına rağmen bir de adaylık kaldırma sınavı ile karşı karşıya kalmaktadır. Son derece gereksiz ve öğretmenlik formasyonu ile ilgili olmayan konuların öğretmenlik başarısında esas kabul edilmesi anlamsızdır.” diyerek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Kaynak: Ajans Kamu
Yorumlar (1)
Uzman 3 hafta önce
İl milli eğitim mudur yardımcıları ile ilçe milli eğitim müdürleri 14 mart 2014 yılında çıkarılan 6528 sayılı kanunla 'ni anda eğitim uzmanı olarak atandılar. Onların yerine liyakati olmayan arkasında hangi grupların olduğu bilinmeyen kişiler atandı Eğitim uzmanları 6 yıldır mağdur durumdadir
banner51
19°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:58
Güneş 07:23
Öğle 12:53
İkindi 15:44
Akşam 18:12
Yatsı 19:33