YSK Başkanlığına 'kardeş' iddiası

YSK'nın mevcut başkanı dahil 5 üyesinin görevi yarın sona eriyor. YSK başkanlığına Ahmet Yener seçilirse, 4 yargı organının 2'sinin başında Yener kardeşler olacak. Kaynak : Sözcü

kamudan haber 23.01.2023, 16:09
YSK Başkanlığına 'kardeş' iddiası

Sözcü Gazetesinden Veli Toprakın bugünkü haberine göre, 11 üyeli Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) Başkan Muharrem Akkaya dahil 5 üyenin görev süresi yarın sona erecek. Kritik 2023 seçimlerini yürütecek olan YSKnın yeni başkanı bir hafta içinde belli olacak. Başkanlık koltuğuna en yakın aday olarak Sayıştay Başkanı Metin Yenerin ağabeyi ve halen YSK üyesi olan Ahmet Yener gösteriliyor.

Geçen hafta yapılan seçimde Danıştay kontenjanından YSK üyeliğine Ali Çopur ve İsmail Kalender seçildi. Ancak Yargıtayda 11 oylama yapılmasına rağmen sonuca ulaşılamadı. Yarına kadar Yargıtay 3 seçmiş olacak.

Mevcut üyeler Ahmet Yener, Mahmut Akgün, Ekrem Özüpek, Orhan Usta, Ali Ürker ve battal Söğüt ile 5 yeni üyenin katılmasından sonra kendi içinde başkan ve başkanvekili seçecek. Gizli oyla yapılacak seçimde en çok oyu alan YSKnın yeni başkanı olacak.

UZMANLIĞI İŞ KAZALARI

Başkanlık için en güçlü aday olarak gösterilen YSK üyesi Ahmet Yenerin en dikkat çekici özelliği ise Sayıştay Başkanı Metin Yenerin ağabeyi olması. Ahmet Yener hali hazırda, Yargıtay ve YSK üyeliği görevinin yanı sıra Adalet Bakanlığında hakim ve savcı mülakat komisyon üyeliği görevlerini de yürütüyor. Uzmanlık alanı iş kazaları ve meslek hastalıkları.

Sayıştay Başkanı Metin Yener de daha önce hem Başbakanlık hem de Cumhurbaşkanlığında Personel Prensipler Genel Müdürü olarak görev yaptı. Ardından teamüllere aykırı olarak Sayıştaya dışardan Başkan olarak atandı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin mimarlarından birisi olarak biliniyor.

Kaynak : Sözcü

Kaynak : Sözcü

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı