01.04.2023, 07:49

KAPANAN KAMU KURUMLARIN DEMİRBAŞLARI DEPREMZEDELERİN KULLANIMINA VERİLMELİ

Yoğun gündem depremzedeleri unutturmamalı. Ortada büyük bir yıkım var ve bu yıkımın mağdurlarının hayatını normale döndürmek, kayıplarını en aza indirmek hepimizin görevi. Bu sebeple başta kamu kurumları olmak üzere mali kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi milli bir borçtur.

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, kamu idarelerinin mal ve hizmet üretimi ile ihtiyaçlarının karşılanmasında ekonomik, sosyal verimlilik ilkelerine uygun olarak maliyet-fayda/maliyet-etkinlik ile gerekli görülen diğer ekonomik ve sosyal analizlerin yapılmasını emretmektedir. Buradan hareketle kamuya ait taşınırların ihtiyaçlar doğrultusunda etkili ve verimli kullanılması kanuni bir zorunluluk olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal devlet olmanın gereklerinden biri de eğitim-öğretim çağına gelen bütün bireylere eğitim-öğretim imkanı sağlamaktır. Bu sebeple devletimiz okulu ve ulaşımı olmayan köylerde ikamet eden öğrenciler için pansiyonlar açmıştı. Bu sayede on binlerce çocuk ve gencimiz eğitimlerini sürdürme imkanına kavuşmuş öğretmen, avukat, doktor, mühendis, teknisyen, hemşire vb. meslek sahibi olmuştur.

Bir zamanlar revaçta olan ve ülkenin bütün sathına yayılan pansiyonlu okullar, köylerin taşıma kapsamına alınması, şehre göç ve ulaşım imkanlarının artması gibi nedenlerle kapanma sürecine girmiştir. Kapanan pansiyonların büyük bir kısmını ise Yatılı Bölge Ortaokulların pansiyonları oluşturmaktadır.

Bir pansiyon kapandığında pansiyona ait demirbaşlar ya bir depoya kaldırılır ya da ihtiyacı olan diğer kurumlara verilir. Maalesef depoya kaldırılan malzemeler ise bir süre sonra unutulur ve çürümeye terkedilir. Bazen de bu malzemeler yağmacıların hedefi olabilmektedir.

Depremin vurduğu illerde çadır veya konteyner kentler kuruluyor. Devletimiz ve vatandaşlarımız el ele verip buralarda barınmaya çalışan depremzedelere yardım etmeye çalışıyor. Buralarda kalan vatandaşlar için ısınma, barınma ve temizlik son derece önemli. Bu noktada kamunun elinde olan ve atıl durumda buluna malzemeleri buralara sevk etmesinin yerinde olacağını düşünüyorum.

Birkaç yıl önce ziyaret gittiğim bir okulun, 6-7 yıl önce kapanan pansiyonun demirbaşlarının ve kullanılabilir bir çok malzemesi ile sanayi tipi iki çamaşır makinasının bodrum katında depo yapılan bir alanda atıl vaziyette beklediğini görmüştüm.

Bunun gibi yine bir ilçede depremden sonra kurulan bir vakıf tarafından yaptırılan pansiyon, Milli Eğitim Bakanlığına devredilerek ortaokul öğrencilerinin kullanımına sunuluş ancak birkaç yıl kullanıldıktan sonra kapanmıştır. Pansiyonun müştemilatı ile Kredi Yurtlar Kurumuna verilmiş, Kredi Yurtlar Kurumunun bina ihtiyacı kalmayınca yine bu bina atıl hale gelmiştir. Daha sonra tadilata giren başka bir ilçedeki Kızılay Yaşlılar Konuk Evi geçici olarak buraya taşınmıştır. Kızılay’ın bu binadaki demirbaşları istememesi nedeniyle yine bir çok malzemesi depoya kaldırılmış veya ihtiyacı olan kurumlara verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıklar, Türkiye genelinde bir araştırma yaptırarak yukarıda örneklerini verdiğim kapanan pansiyonlar gibi kurumlarına ait ranza, battaniye, çarşaf, yatak, televizyonları, çamaşır ve kurutma makinaları vb. atıl bir vaziyette bekleyen malzemeleri deprem bölgesindeki ihtiyacı olan kişi ve kurumların kullanımına sunulması, kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılmasını noktasında yerinde olacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı