Şarkıcı Gülşen İle İlgili Karar Açıklandı

İmam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle Şarkıcı Gülşen İle İlgili Karar Açıklandı

MAGAZİN 03.05.2023, 10:57 03.05.2023, 11:16
Şarkıcı Gülşen İle İlgili Karar Açıklandı

İmam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle hakkında 3 yıla kadar hapis cezası talep edilen şarkıcı Gülşenin 10 ay hapis cezasına çarptırarak, hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Şarkıcı Gülşenin bir konserinde imam hatiplilere yönelik İmam Hatipte okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor şeklindeki sözleri nedeniyle 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 11.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Gülşen katılmadı. Duruşmada Gülşeni avukatları temsil etti.

Avukatları beraatını talep ettiler

Duruşmada savunma yapan Gülşenin avukatları, söz konusu söyleminin tüm İmam Hatiplilere yönelik olmayıp sadece sahnede yapılan şakadan ibaret olduğunu, İmam hatiplilerin sosyal bir sınıf olmadığını belirtti. Sanık avukatları ayrıca, müvekkillerinin beraatını isteyerek, söz konusu teminat bedelinin iadesiyle bu tedbirin kaldırılmasını talep etti.

10 ay hapis cezasına çarptırıldı

Alınan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Gülşen Çolakoğlunu halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmadığı, karşılanabilecek veya dosyaya yansıtılan bir zararın bulunmadığı ve yeniden suç işlemeyeceği kanaatine varıldığı gerekçesiyle hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

250 bin liralık güvence parası geri verilecek

Mahkeme ayrıca, sanığın 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına da hükmetti. Öte yandan sanık tarafından yatırılan 250 bin liralık güvence parasının da kendisine geri verilmesine karar verildi.

Olayın Geçmişi

Şarkıcı Gülşen Çolakoğlu, İstanbul Ataşehirde 30 Nisandaki konserinde “İmam Hatipte okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor” şeklinde ifadeler kullanmıştı. Gülşenin bu sözlerinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı ve soruşturma çerçevesinde Gülşen 25 Ağustos 2022de önce tutuklanarak cezaevine gönderilmişti, daha sonra karara yapılan itiraz dilekçesinin de kabul edilmesiyle birlikte tutukluluğunun 4. gününde ‘konutu terk etmeme şeklinde adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede ise Gülşenin ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti. Hakkında hazırlanan iddianamenin kabul edilmesiyle birlikte yeni bir gelişme olmuştu ve Gülşen Çolakoğlunun, avukatının yeniden itirazı üzerine, konutu terk etmeme şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verilmişti.

Mahkeme tarafından verilen kararda ayrıca, ev hapsi kaldırılan Gülşenin yurt dışına çıkış yasağı ile haftada 1 gün imza atma şeklinde adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına hükmedilmişti. Daha sonra ilk celsede Gülşenin imza atma şartı kaldırılmış, 26 Ekim 2022de ise yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol tedbiri kaldırılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 09 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı