Milli Eğitim Bakanlığı Ülke Genelinde 1200 Proje Okulu Anadolu Lisesini ve Fen Lisesini Proje Olmaktan Çıkardı.

Bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Proje Okullarına Yönetici atama sonuç ekranını gören bir çok proje okulu müdürü ve müdür yardımcısı adeta şok yaşadı. 

MEB tarafından seçime 15 gün kala apar topar proje okullarına atama başvuru süreci başlatıldı ardından idarecilerin tarcihleri alındı. Bir çok idareci atama beklerken Milli Eğitim Bakanlığı Büyük bir şok yaşattı. 

Proje Okullarına Yönetici atama sonuçları bugün açıklandı. Başvuru sonuçlarını öğrenmek için sonuç ekranına bakan yöneticiler "Yönetici görevlendirme yetkisi valiliğe devredildi." sonucu ile karşılaştı.

Bakanlığın çalışmasından İl Milli Eğitim Müdürlükleri bile haberdar olmadıklarını ifade ediyor. 

Genel Müdürlüklerin bu çalışmayı neye göre yaptıkları, proje  okulu olarak bırakılan liseler ve fen liselerinin neye göre bırakıldığı ya da çıkarılanların neye göre çıkarıldığı ise bilinmiyor.

4 yılı dolup ikinci dört için tekrar kendi okuluna başvuruda bulunan Birçok proje okulu müdür ve müdür yardımcısı ise Yeniden atama ya da ilk defa atanma kapsamında başvuru yapmadığı için mağdur olmuş durumda. 

Yöneticiler Mağdur Edildi

Sadece Ortaöğretim Genel müdürlüğünde 180 Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Müdürünün ikinci dört yılı için kendi okulu dışında herhangi bir yere başvuru yapmadığı ifade ediliyor. 

Bu okulların MEB tarafından proje okulu olmaktan çıkarılması demek Okulların Münhal gösterileceği ve bu okullara Puan üstünlüğüne göre bir atama yapılacağı anlamına geliyor. 

Diyarbakır Milli Eğitim'de operasyon, gözaltılar var Diyarbakır Milli Eğitim'de operasyon, gözaltılar var

Peki, son dakika da proje okulu olmakta çıkarılan okullara yönetici atamaları nasıl yapılacak ?

Öncelikle yeniden yönetici atama sürecine göre İller tarafından münhal listeler ilan edilip tercih süreci başladı ve 3 Nisan tarihine kadar sürecek bu karar ile bu okullar yeniden yönetici atama süreci dışında kalacak. Bu süreçten sonra İlk defa yönetici atama süreci geliyor ve bu okullar büyük ihtimalle burada münhale açılacak ve EKYS sınavına giren yöneticiler bu okullar atanabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN'in talimatıyla Bakanın atadığı proje okulu idarecileri dışındaki okullara valilik tarafından atama yapılacak. Bu bu okulların nitelikli okul olmaktan çıkarılması , öğretmen ve idarecilerinin normal şekilde atanması haline dönmesi ise MEB camiasında büyük tepkilere neden olacak. 

MEB'de İşler Ne Zaman Aklı Selim İle Yapılacak?

Proje okullarında yönetici atamalarında okul sayısının düşürülmesi ve okullara öğrencilerin yine sınav puanı ile alınması doğru bu bir karar ama yönetici atama biçimi bakımından zamanlama açısından tercih alındıktan sonra sonuçların açıklanması ile bu süreçten haberdar olunması bir eksiklik bu yüzden bu sürecin revize edilerek maç sırasında kuralın değiştirilemeyeceği gerçeğiyle mağduriyetler giderilmelidir.

31 Mart yerel seçimlerinin hemen ertesi gününde 1 Nisan şakası anlamına gelecek bir uygulamayı Milli Eğitim Bakanlığının İl Müdürlerinden bile gizli bir şekilde yürütmesi ve 1200 anadolu lisesi ve fen lisesini proje okulu olmaktan çıkarması normal liseye dönüştürmesi  kamuoyunda büyük tartışmalara neden olacağa benziyor.