AYM, Görevden Alınan 2 Okul Müdürü Hakkındaki Kararını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında görev yapan ve Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunan 2 okul müdürü hakkında karar verildi.

MEB 06.07.2019, 23:57 06.07.2019, 23:57
AYM, Görevden Alınan 2 Okul Müdürü Hakkındaki Kararını Açıkladı

Anayasa Mahkemesi, okul müdürü olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan davacı 2 okul müdürünün 652 sayılı KHK kapsamında okul müdürlerinin görev sürelerinin 4 yıl olarak belirlenmesinin ardından KHK öncesinde 4 yıllık surelerini doldurmuş olmaları nedeniyle görevlerinin kendiliğinden sona erdiğini belirtti.

Bu açıdan, davacıların müdürlük görevlerinden alınmaları nedeni ile idare mahkemesinde dava açtıklarını belirten AYM, ilgili mahkemenin davacıların görevine son verilmesi işleminin doğrudan kanun yoluyla gerçekleştirildiği yönünde karar verdiğini ve ortada idari davaya konu olabilecek herhangi bir işlemin bulunmadığını belirttiğini hatırlattı. Dolayısıyla davacıların Bölge İdare Mahkemesine yaptığı itiraz başvuruları da reddedildi.

 Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararında, davacı okul müdürlerinin görevden alınmalarının sübjektif durumları dikkate alınarak yapılan bir tasarruf olmadığını belirterek, sistem değişikliğinin getirdiği yasal bir düzenlemenin gereği olduğu ve dolayısıyla görevden alınan okul müdürlerinin kişisel durumları dikkate alınarak görevlerine son verilmediğinden, bu işleme karşı idari dava açmalarının bir anlamının bulunmadığına hükmetti.

Yorumlar (0)
banner51
12°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19