DİSİPLİN AMİRLERİ DEĞİŞTİ TAŞRADA DÜZEN BOZULDU

MEB Disiplin Amirleri Yönetmeliği'nin 02.01.2022 tarihinde yürürlüğe girmesiyle MEB Taşra Teşkilatında görevli şube müdürlerinden, birimlerinde çalışan şef ve memurların disiplin amirliği görevi alınarak Milli Eğitim Müdürlerine verilmiştir. Söz konusu uygulama değişikliği taşra teşkilatında çeşitli yönetimsel ve disiplin sorunlarına yol açmaktadır.

MEB 21.03.2023, 15:10
DİSİPLİN AMİRLERİ DEĞİŞTİ TAŞRADA DÜZEN BOZULDU

1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Kararnamesinin “Bakanlıkların temel kuruluşları ve hiyerarşik kademeler” başlıklı 509. Maddesinde Taşra teşkilatı için öngörülen dört yönetim kademesinden biri olan şube müdürlükleri disiplin amirliği iş ve işlemlerinde By-Pass edilmiş, hiyerarşik yönetim dengesi bozulmuştur.

Disiplin Amirliği görevini yürütecek amirin; memurunu tanıması, çalışmalarını takip eden kişi olması bu görevin hakkaniyetle yürütülmesi için elzemdir. Ancak yüzlerce farklı personelin görev yaptığı il, ilçe müdürlüklerindeki tüm personeli Milli Eğitim Müdürünün tanıması, takip etmesi mümkün görünmemektedir. Şube Müdürlerinden disiplin amirliği görevinin alınması yönetim bilimiyle örtüşmemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı söz konusu uygulamadan vaz geçmelidir.

Liyakat-Sen Genel Merkezi

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (1)
Adalet Arayan... 3 ay önce
her kurumda hiyerarşik yapıyı bozdular. şube müdürünün kendi birimindeki memurun amiri olmaması nasıl bir aklın ürünü anlamak mümkün değil...
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı