Haftalık 30 Saat Derse Giren Öğretmenler HEM’de Ne Kadar Derse Girebilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından Ek Ders Ücreti konulu resmi yazı Bilecik Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderildi.

MEB 16.12.2023, 19:24
Haftalık 30 Saat Derse Giren Öğretmenler HEM’de Ne Kadar Derse Girebilir?

1 Aralık 2023 tarihli Personel Genel Müdürü V. Bakan a. Mehmet Durantaş imzalı resmi yazıda İlinizde bulunan eğitim kurumlarında görev yapmakta olan ve normal müfredat kapsamında haftada 30 saat ders okutan öğretmenlerin, halk eğitimi merkezinde haftada kaç saate kadar daha ders okutabileceğine ilişkin 1 Aralık 2023 tarihli ve E-86790029-841.01.01-90993319 sayılı yazınız ve eki incelenmiştir.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 5inci maddesinde; genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin haftada 15 saat aylıkları karşılığında ders okutmakla yükümlü oldukları, 6ncı maddesinde ise; bu öğretmenlere 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate kadar ek ders görevi verilebileceği hüküm altına alınmıştır.


Anılan Kararın 8inci maddesinde; bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere, maddede belirtilen eğitim faaliyetlerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar daha ders görevi verilebileceği hüküm altına alınmıştır. Söz konusu hükümde bazı ders görevleri münhasıran sayılmış, bazı ders görevleri de tam gün tam yıl eğitim adı altında genel olarak belirtilmiştir.

Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 155inci maddesinde ortaöğretim kurumlarının tam gün tam yıl kapsamına ne şekilde alınacağı düzenlenmiş; aynı Yönetmeliğin 156ncı maddesinde ise okul/kurumlarda açılan hayat boyu eğitime yönelik kurslarla her türdeki mesleki kursların tam gün tam yıl kapsamında olduğu hükmüne yer verilmiştir.

Bu itibarla, normal müfredat kapsamında haftada 30 saat ders okutan öğretmenlere, ilgili mevzuatına uygun olarak tam gün tam yıl eğitim kapsamına alınmış olması kaydıyla, halk eğitimi merkezinde açılan kurslarda haftada 10 saate kadar daha ders görevi verilerek karşılığında ek ders ücreti ödenmesinin mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.

Ayrıca, azami ek ders görevini dolduran yönetici ve öğretmenlere, söz konusu Kararın 8inci maddesinde belirtilen eğitim faaliyetlerinde, faaliyetin niteliği farklı da olsa haftada 10 saatten fazla ek ders görevi verilemeyeceğinin hatırlatılmasında yarar görülmektedir. denilmiştir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı