İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri iş bıraktı

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri iş bıraktı

MEB 25.01.2024, 20:11
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri iş bıraktı

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları, görev yaptıkları binada sorunlar yaşadıkları gerekçesiyle iş bıraktı. Yapılan açıklamada, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün kendi binasının, depreme dayanaksız olduğu ve yeni bina ise bir çok problemin olduğu

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları, iş sağlığı ve güvenliği hususlarındaki taleplerinin dikkate alınmadığını ve can güvenliği konusunda adım atılmayarak yetkililerin, yasal olarak suç işlediğini belirterek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan açıklamaya Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Eğitim-Bir Sen, Eğitim-Sen, Koop-İş yöneticileri ve üyeleri, EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş katılarak tepkilerini dile getirdiler...

Eğitim-Bir Sen Çankaya Şube Başkanı Osman Selçuk, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde toplamda 194 kişinin görev yaptığını aktardı. Selçuk, “İlçeye bağlı 254 resmi okula ve bu kurumlarda çalışan 9 bin 142 personele, sayısı 453 olan Özel Okullara ve 15 bin 739 personeline, ayrıca Özel Kurslara, Motorlu Taşıt kurslarına, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine ve onlara bağlı olarak çalışan toplamda 4 bin 442 personele hizmet vermekteyiz” dedi.

“BİNA İSG MEVZUATINA UYGUN DEĞİLDİR”

2021 aralık ayında Saraçoğlu Mahallesinde bulunan Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlük binasının, TÜİK tarafından depreme dayanaksız ve temelinde kayma olduğu gerekçesi ile boşaltılan mevcut binaya taşındığını söyleyen Selçuk, “Atıl olarak yıllarca boş bırakılan bu bina, merkeze uzak, mahalle arasında bir apartmandan ibarettir. İlçe mülki amirlik olan kaymakamlığa da kilometrelerce uzaktadır. Bina daha önce misafirhane olarak kullanıldığından, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün fiziki anlamda ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Yangın merdiven girişleri oda haline getirilmiştir. Elektrik ve su tesisatları eski olduğundan sürekli arıza vermektedir. Tuvaletler kullanıma uygun değildir. Asansör olmadığından engelli çalışanlar ve hizmet alan engelli vatandaşlar zorluk yaşamaktadır. Engelli çalışan ve vatandaşların kullanımına uygun tuvaletler yoktur. Bina hijyen koşullarına uygun değildir. Bina 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) mevzuatına uygun değildir” dedi. Ayrıca çalışan ilçe personellerinin Elmadağ’dan Keçiören’e, Sincan’dan Eryaman’a kadar en az iki araç değiştirerek işe geldiğini vurgulayan Selçuk, geçinmekte zorlanan çalışanlara maddi olarak ve ulaşımda harcanan zaman açısından ek bir külfet getirdiğini ifade etti.

“BİR AN ÖNCE BU SORUN ÇÖZÜLMELİDİR”

“Deprem gerçeği gözlerimizin önünde durmaktayken Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binamızın bu durumda bırakılması anlaşılır bir şey değildir” diyen Selçuk, çalışanların başına bir iş gelmeden bakanlığın tedbir alıp almayacağını sordu. Kamu hizmeti veren personelin ve hizmet alan vatandaşın can güvenliğinden devletin sorumlu olduğunu belirten Selçuk, “Depreme dayanıksız, engelli personel ve vatandaşına duyarsız, tesisatları çürümüş, çalışanlarının bardaklarını tuvaletlerde yıkamak zorunda kaldığı, yangın merdiven girişleri oda yapılmış bir iş yerinde hizmet vermeye zorlanmak artık Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personelinin sabrını taşırmıştır. Binaya ilişkin İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından gerekli yazışmalar yapılarak sorunun çözümü konusunda atılan adımlar her defasında olumsuz sonuçlanmıştır. Tüm çözüm önerileri, Kızılay’da birçok kamu binası boş durmasına rağmen üvey evlat muamelesi gören biz çalışanlar olarak bir kez daha sesleniyoruz. Depreme dayanıksız bir binayı kamu hizmetine tahsis edenler, bir an önce bu sorunu çözmelidir” diye konuştu.

“BAKANIMIZI İLÇE MİLLİ EĞİTİM BİNAMIZA DAVET EDİYORUZ”

Sorunlar çözümlenene kadar geri adım atmayacaklarını vurgulayan Selçuk, “5 sendika ile aldığımız ortak karar gereği; yüzlerce insanın ölümüyle sonuçlanabilecek bu ihmalin kamuoyunda bilinmesi, tüm yetkililerin bir an önce çözüm bulması için bugün iş bıraktık. İnsanca çalışma koşullarına uygun, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yakışır bir bina sağlanana kadar da tüm çalışanlar olarak mücadelemizin devam edeceğini ilan ediyoruz. Söz konusu olan çalışanların can güvenliği iken adım atmayanlar, yasal olarak suç işlemektedir. Kamu çalışanına verdiği değeri ortaya koyanlar Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarının taleplerini dikkate almalıdır. Bakanımızın biz eğitim çalışanlarıyla da buluşmalar yapmasını istiyoruz. Bakanımızı İlçe Milli Eğitim binamıza davet ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı