MEB Bakanı Yusuf Tekin Okul Yapma Konusunda Belediyelerle Yaşanan Problemleri Açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Kağıthane'de Avrupa Konutları Çamlıvadi İlkokulu ile Çamlıvadi Özel Eğitim Uygulama Okulu'nun açılış töreninde konuştu.

MEB 30.10.2023, 21:34
MEB Bakanı Yusuf Tekin Okul Yapma Konusunda Belediyelerle Yaşanan Problemleri Açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Bayramının tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlandığını ve okullarda yüzbinlerce etkinlik yapıldığını anımsattı.

Özel eğitimde sadece hayırseverlerin yaptırdığı okulların açılış törenine katıldığını belirten Tekin, eğitime destek veren hayırseverler ile yerel yönetimlere teşekkür etti.


Okulların yapılacağı yerler konusunda belediyelerle işbirliği içinde olunması gerektiğini belirten Tekin, şunları kaydetti:

"Bizim yaklaşık 60 bine yakın okulumuz var ama toplamda 150 binin üzerinde de Milli Eğitim Bakanlığının tırnak içinde gayrimenkulü var. Yani üzerinde bina olan-olmayan. Dolayısıyla bizim belediyelerle çok yakın işbirliği içinde olmamız lazım. Türkiye genelinde belediyelerle yaşadığımız problemler oluyor. Eğitim-öğretim sürecini bizimle birlikte omuzlamak istemeyen belediyelerle sorunlar yaşıyoruz. Arsa üretmekte problem yaşıyoruz.

Mevcut okul binalarımız, arsalarımız bir bakıyorsunuz imar değişikliği yapılmış. Bir bakıyorsunuz okul arazimizin bir kısmı belediyenin bir şekilde mülkiyetinde olduğu için belediyeler dava açmışlar. Bir bakıyorsunuz belediye hizmetleri, belediyenin yürütmesi gereken hizmetlerle ilgili olarak okullarımıza gönderilen faturalar, anlamsız şekilde şişirilmiş. Bir tarafta böyle belediyelerimiz var. Bir tarafta da okul yaptıran, okullarımızın temizliğini yapan, okullarımızdaki öğrencilerimize destek olan, öğretmen arkadaşlarımızın problemlerini çözen belediyeler var. Dolayısıyla bu iki uçta belediye başkanlarıyla karşı karşıya olduğumuz için eğitim-öğretim sürecine destek olan belediyelere ayrıca teşekkür etmek istiyorum."


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın başbakan ve cumhurbaşkanı olduğu son 20 yılı aşkın sürede Türkiyedeki eğitim-öğretim altyapısının her açıdan en az iki kat artırıldığını anlatan Tekin, 21 sene önce Türkiye genelinde 360 bin derslik varken, şu an özel dersliklerle beraber toplam 742 bin derslik olduğunu ve öğretmen sayısının da arttığını söyledi.

Kaynak:trthaber.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı