MEB Bu Atamalarda Niçin Kural Değişikliğine Gitti?

MEB Müfettiş Yardımcılığı Atamalarında Neden Kural Değişikliğine Gidiyor Ve Yeni Mağduriyet Alanları Oluşturuyor?

MEB 27.08.2023, 20:44
MEB Bu Atamalarda Niçin Kural Değişikliğine Gitti?

2 Ocak 2023 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Eğitim Müfettiş Yardımcılığı Yarışma Sınavı Duyurusuna çıkmıştı. Yayınlanan klavuzda 24 farklı branştan (tüm öğretmenlik bölümlerini kapsayacak şekilde) 450 müfettiş yardımcısı alım ilanına çıkılmıştı. 15 nisan 2023 nisan tarihinde yazılı sınav yapıldı ve gelinilen noktada Teftiş Kurulu Başkanlığı atanmaya hak kazanan asıl listeyi ve yedek listeleri yayınlandı.

Atanacak müfettiş yardımcılarını temsilen bir grubun Bajan Yusuf TEKİNi ziyaretinde 81 ilinde açılması noktasında talelperin bakan beye ulaştırıldığını ve olumlu bir dönüş sağlandığı belirtildi. Adaylar bu güzel habere sevinecekken sürpriz bir gelişme yaşandı.

Teftiş kurulu başkanlığından atamadan sorumlu bir şube müdürü atama üsülünün değiştirileceğini geçen yılki atama yöntemi olan hem alan sıralamasını hem genel sıralamayı dikkate alarak yapılacak bir atama sisteminin değil de genel sıralama ile atama yapılacağını ve illere her hangi bir kota konmayacağını görüşmeye giden ekibe ilettiği öğrenildi.

Bu durum bir çok mağduriyeti de beraberinde getiriyor. Alan bazlı bir sınav duyurusu yapılmışken, alan bazlı bir mülakat yapılmışken atama yöntemininde son anda değişiklik olması soru işaretlerini de gündeme getiriyor.

Kılavuzun henüz yayınlanmadığı teftiş kurulu başkanlığının ilgili yönergeyi bakan onayına sunduğu ve iş yoğunluğu ile yönergenin henüz çıkmadığı bilgisine ulaşmış bulunmaktayız

. Millî Eğitim Bakanlığı EğitimMüfettişleri Yönetmeliği MADDE 34- (1) Eğitim müfettişlerinin Ülke genelinde dengeli dağılımının sağlanabilmesi bakımından, illerin eğitim müfettişi ihtiyacı, illerdeki okul, kurum sayıları ve program türleri ile öğretmenlerin alanları ve sayıları baz alınarak ihtisaslaşmış kurumsal rehberlik ve denetimi sağlayacak şekilde her yıl atama ve yer değiştirme dönemi öncesinde Başkanlığın görüşü alınarak Personel Genel Müdürlüğünün teklifi ve Bakan Onayı ile belirlenir. Maddesinde de illerin müfettiş ihtiyacı belirlenirken dikkat edilmesi gereken hususlar noktasında mevcut planlanan şekilde bir atama yapılırsa sıkıntı yaratacağı ve olayın yargıya taşınacağı bu da süreci uzatacağı için yetkililerden en adil atama yöntemi olan geçen seneki şekli ile bir atama yapılması talep edilmekte ve devlet büyüklerimizi yüzlerce aileye mağduriyet yaşatacak böyle bir haksızlığın altına imza atmamaya çağırıyoruz.

Yorumlar (3)
Cengiz06 4 ay önce
Bu haber azınlıkta kalan bir grubun kendi menfaatleri doğrultusunda yaptıkları bir talepten ibaret. Henüz düzgün bir metin dahi yazamayanlar nasıl teftiş yapacak hayret. Atanmadan, maaşımız artsın, istediğimiz ile atanalım diyen henüz tecrübesiz bir grubun talepleri malasef. Siz Türkiye'nin her yerinde çalışırız demediniz mi şimdi neden pazarlık yapıyorsunuz? Yoruma kızıp saldırıya geçmeden önce bir eğitimci olduğunuzu unutmayın
Başöğretmen Ramazan 4 ay önce
Hangi ile hangi branştan müfettişe ihtiyaç varsa atanacak kadrolar belirlenir o ile o branştan müfettiş ataması yapılır. Bakanlık ise örneğin Elazığ iline 1 sosyal, 1 özel eğitim, 1 sınıf, 2 matematik olmak 5 kontenjan açmış olsa ve açılan 5 kadroyu puanı yüksek olan 5 sınıfçı tercih etse tamamını sınıfçı olan müfettişlerden atıyor, olması gereken elazıgda hangi branşta kadrolar açılmış ise atamaların o branştan yapılmasıdır bakanlık yanlıştan dönmelidir.
Ömer 4 ay önce
Meb in bu yanlıştan dönmesi lazım.. herşeyi alan bazlı yapıp, genel atama yapması haksızlık
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı