MEB'den Okul Kantinleriyle İlgili Yeni Karar

Okul kantinlerine dair değişimler geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla kantinler için birtakım değişiklikler geldi. İşte detaylar…

MEB 26.10.2023, 12:22
MEB'den Okul Kantinleriyle İlgili Yeni Karar

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm kantinlerde değişiklik yaşanacak. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nde açıklandı. 2012’den beri geçerli olan bu yönetmelikte tüm pürüzlerin çözümü net bir şekilde yer alıyor.

Kantin Değişikliklerine Dair Açıklama

  • Yönetmeliğin "Sözleşme ve Tarafların Yükümlülükleri" başlıklı 21inci maddesi, kira bedelinin tespitine ilişkin önemli hususları açıklamaktadır. Özellikle, kira bedelinin hangi durumlarda yeniden tespit edilebileceği belirtilmiştir.
  • Okulun fiziki değişikliklere uğraması veya başka bir adresteki okula taşınması durumunda kantin işleticilerinin hakları ve sorumlulukları net bir şekilde düzenlenmiştir.
  •  Özellikle, kira bedelinin %25 oranında azalması veya artması gibi durumlarda kiralama sözleşmesinin nasıl yeniden düzenleneceği açıklanmıştır.

Kantin İşletmeciliğine Dair Tercih Hakkı

Aynı binada ilkokul ve ortaokul olarak eğitim gören okulların ayrıştırılması durumunda, kantin işleticilerine tercih hakkı sunulur. Bu haklarını kullanmak isteyen işletmeciler, mevcut veya taşınan binada hizmet verme seçenekleri arasından tercih yapabilirler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı