MEB MÜLAKATLARDA BAŞARILI MI ?

MEB’in Mülakat Karnesi!

MEB 16.09.2023, 16:19
MEB MÜLAKATLARDA BAŞARILI MI ?

MEB’in Mülakat Karnesi!
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in 16 Eylül’de katıldığı televizyon programında öğretmen atamalarında mülakatla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. MEB Bakanı Tekin Değerlendirmenin KPSS puanın %50’si mülakat puanının %50’si alınarak yapılacağını ifade etti.

MEB’in Mülakat Karnesi Nasıl?
Daha önce mülakatlar ne şekilde yapılıyordu? Haber yazımızda MEB’in mülakat karnesinden bahsedeceğiz. 2016 yılında ilk olarak 68 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4. Maddesinin 5. Fıkrasıyla 2016 yılında öğretmen atamalarında yapılmak üzere mülakatlar getirildi. MEB Bakanı Tekin’in mülakatların akabinde yaptığı bir konuşmada mülakata katılan adayların %80’inin geçerli not aldığını %20’sinin ise öğretmenlik mesleğine uygun bulunmayarak veya güvenlik soruşturması sebebiyle elendiğini açıklamıştır. Sosyal medyada ise 2016 yılında KPSS sınavında derece yapmış olmasına rağmen mülakatta elenen aday öğretmenlerin yaptığı paylaşımlar dikkat çekiyor.


Millî Eğitim Bakanlığı 2016 yılından itibaren öğretmen atamalarında mülakat uygulamasına devam ediyor. Günümüzde mülakatlar KPSS puanı aşağı veya yukarı yuvarlanarak değerlendiriliyordu.

Atama bekleyen öğretmenlerin ise en büyük kaygısı ise mülakatlarda torpilin yapılma ihtimali. Bakan Yusuf Tekin ise katıldığı TV programda konuyla alakalı “Biz ideolojik kayırmalara asla müsaade etmeyeceğiz. Mülakatta hakkaniyetsizlik olmayacak” dedi.

Kamuajans.com 

Yorumlar (1)
KOSOVALI 2 hafta önce
Çok başarılı ama MEB değil Ali Yalçın çok başarılı, 76. madde ile hiç bir halt olamayanları bir yere getirdi. sınavı kazanamayanları mülakatla müdür yaptı. kim yer bunları yürü be sendika EBS....
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı