MEB, Okul Müdürlerine Tam Yetki Verdi!

Milli Eğitim Bakanlığı, okul müdürlerine geniş yetkiler vererek sorunların çözümüne odaklanıyor. Eğitim-öğretim ve güvenlik ön planda tutularak, verimli bir yönetim sağlanacak.

MEB 31.07.2023, 18:07
MEB, Okul Müdürlerine Tam Yetki Verdi!

Okul Müdürlerine Yeni Yetki ve Çözümler

Milli Eğitim Bakanlığı, okul müdürlerinin dile getirdiği sorunlara çözüm getirmek için harekete geçiyor. Okullarda evrak işleriyle boğulan okul müdürlerinin yaşadığı sorunları aşağıdaki başlıklar altında ele alalım:

1.Okul Yöneticilerine Muhasebe ve Saymanlık Yükü

Son zamanlarda okullara, muhasebe ve saymanlık gerektiren işlerde artan bir yüklenme söz konusu. Okul yöneticileri, yüzlerce öğrenciye ve veliye hizmet vermek durumunda olduklarını unutuyorlar. Bu durum, okul yöneticilerini bilgisayar başından kalkamaz hale getiriyor ve eğitim-öğretim işlerini ikinci plana itiyor gibi hissettiriyor. Bu tür işler için uzmanların görevlendirilmesi, eğitim-öğretim ve güvenlik konularının öncelikli hale getirilmesine katkı sağlayacaktır.

2. Bilgisayar İşlemlerinin Yöneticilere Yüklenmesi

Okul yöneticileri, bilgisayar başında yüzlerce modül ve gereksiz dys yazışmalarıyla meşgul edilerek asıl görevlerinden uzaklaştırılıyor. Bu durum, verimliliklerini düşürüyor ve sorunların çözümüne engel oluyor. Okul yöneticilerinin eğitim-öğretim faaliyetlerine daha fazla odaklanabilmeleri için bu tür bilgisayar işlemleri azaltılmalı ve daha etkin bir şekilde yönetilmelidir.

MEBin Yeni Adımları

Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilisi, yukarıdaki sorunlara çözüm getirmek için kısa süre içinde okul müdürlerine yeni yetkilerin tanınacağı ve yapılacak çalışmaların açıklanacağını belirtiyor.

Yorumlar (3)
Halil 2 ay önce
Önceki bakan zamanında merkez ve taşra çok yoğun çalışıyordu. Her şey birden durdu. Okulların açılmasına ax kaldı, bari okullar çalışsın. Herkes yatmaya başladı.
Semih 2 ay önce
okullara idari işlerden sorumlu olacak bir müdür yardımcısı kadrosu açılmalı, muhasebe ve saymanlık gerektiren işler bu müdür yardımcılarının görevi olmalı. Şefler ve saymanlarda ekys ye girip okullara idari işlerden sorumlu müdür yardımcısı olarak atanabilmeli ve ek ders alabilmeli. Bu sorun böyle çözülür. Böylece hem memur ve şeflerin yükselme sorunu ortadan kalkar hem de okul idareleri eğitim-öğretime zaman ayırabilir.
Durmuş 2 ay önce
Bir eğitim birde teknik müdür yardımcısı olsun
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı