MEB Proje Okullarına bundan sonra şaibenin olmadığı net kıstaslara göre atama yapmalı

Eğitim-Bir-Sen Malatya 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Söylemez Proje Okullarına Öğretmen ve Yönetici atamalarına dair yaptığı açıklamada MEB'e Çağrıda bulunarak '' MEB Bir an önce ilk atamaya açtığı proje okullarına atamayı ya iptal etmesini ya da proje okullarına bundan sonra şaibenin olmadığı net kıstaslara göre ( özellikle sınav gibi) her türlü atamayı yapmasını bekliyoruz.'' dedi.

MEB 03.05.2023, 14:19
MEB Proje Okullarına bundan sonra şaibenin olmadığı net kıstaslara göre atama yapmalı

SÖYLEMEZ Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Proje Okullarına gerek öğretmen,gerek idareci ataması ile ilgili uygulamalar net olmayan-uygulanmayan-keyfi uygulanan ya da olmayan kıstaslardan dolayı hep tartışmalı olmuştur.

Uygulamalar yanlış olunca, kısaca adamcılık geçerli olunca, atanan liyakat ehli de şaibe altında kalıyor.

Bir önemli kıstas vardı ki, bu yıl bakanlık o kuralı da ne yazık ki çiğnedi.

Çiğnedi çiğnemesine de mevcut öğretmenine haksızlık olmasa idi yine de sevinecek idik.

Belki bundan sonra Proje Okullarına atamalar puan ya da sınavla olabilir diye umutlanacak idik.

Şöyle ki deprem bölgesine İlk atama yoğun olacak diye sağlık özründen gidenlerin yerine il içi atamanın İlk atama öncesi yapılması talebimiz vardı. Sağolsun talebimiz olumlu karşılanmış ve asrın felaketinden en çok etkilenen illerimizde bu çalışma yapıldı.

İl içi yerdeğişikliğinde proje okullarında münhal kadroları, kadrolu öğretmenlerine açmayan, hatta öğretmen atanırken yıl şartı koşan bakanlık Sıkı Durun proje okullarına 8 Mayısta İlk atama yapacak kendi kuralını çiğneyerek.. Tabiri caizse kendi putunu yiyerek.

Bir an önce ilk atamaya açtığı proje okullarına atamayı ya iptal etmesini ya da proje okullarına bundan sonra şaibenin olmadığı net kıstaslara göre ( özellikle sınav gibi) her türlü atamayı yapmasını bekliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Hüseyin SÖYLEMEZ

Eğitim Bir Sen Malatya 1 Nolu Şube Başkanı

Yorumlar (2)
Mamudo Kurban 1 ay önce
Tek kriter dayı. Dayıların proje okulcukları.
Adil KOÇ 1 ay önce
Özellkle Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okullar için duyuru dahi yok. El altından kim kimi tanıyorsa atamalar yapılıyor. En son 2006 da hakkı ile atamalar yapıldı. Şimdi el altından , kıstas yok, kim kimi tanıyorsa bir de Kaymakamlık uygun görüşü kılıfı uydurulmuş. Burada seçilmiş öğrenciye en çok hak eden idareci ve öğretmen bulunarak atamalar-hakkaniyetle yapılmalıdır. Sonra fen lisesinde fizikçi soruyu çözemedi , matematikçi soruyu çözemedi... Buna hakkımız yok.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı