MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinde Hangi Maddeler Değişmeli?

MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinde Hangi Maddeler Değişmeli?

MEB 09.02.2024, 17:01
MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinde Hangi Maddeler Değişmeli?

MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinde yer alan 4 yılda bir zorunlu rotasyona ve ek 1de yer alan kriterler verilen puanlarda değişiklik yapılması öneriliyor.
Mevcut yönetmelik hakka hukuka uygun mu? Değil tabi ki... Değilse bu yönetmelikle görevlendirme yapılması doğru mu? Doğru değil bunda şüphe yok. Bu yönetmelikle görevlendirme yapılacaksa garip guraba, hakkı yenen eğitimcilerimize bir kaç tavsiyemiz olacak değerlendirmesini kendileri yapacaklardır. Buyrun:
1) Milli Eğitim Bakanlığında sizlerden başka dört yılda bir zorunlu rotasyona uğrayan var mı? İl müdür yardımcıları bile rotasyona uğramazken sizler neden dört yıl gibi çok kısa sürede rotasyona uğramaktasınız?

2) Tezsiz yüksek lisansa 5 puan tezli yüksek lisansa 7 puan veriliyor. Tezsiz yüksek lisans yapıpta ücret vermeyen var mı? İkisinin arasında bu kadar az puan farkının olması emeğe, azme, bilime aykırı değil mi?

3) İkili eğitim yapan okullarda görev yapanlara her yıl için 1 puan fazla... Ya böyle bir okulda çalışamayan, köy okulunda, taşra da çalışan yönetici ne olacak? Bu durum eşitliğe uygun mu? Verdinizde ikili eğitim yapan okulda çalışmadılar mı ki puanını kesiyorsunuz?

4) Uluslararası hakemli dergi, ulusal dergilerde makale yayınlanmak... ve bu duruma dört yıl sınırı getirmek. Bazı eğitim yöneticileri; makale, marka tescili, tasarım, patent satın alıyor... Evet, satın alıyor diyoruz. Çünkü bir tescil kaç liraya patlıyor ya da makale yazmak adına öğretmenlerimiz kaç lira veriyorlar bilinmiyor mu? Biliniyor, biliniyor fakat kimse ses çıkarmıyor. Ya sendikalar en azından bu duruma neden susuyorlar?

5) Kişi ilkokulda müdür yardımcısı İYEPten ek puan alıyor DYKdan da… Her nasılsa işini halletmiş kendini hem İYEP’te hem DYK’da yönetici göstertmiş ya da tam tersi ortaokuldaki müdür yardımcısı kendini İYEP yöneticisi göstertebilmiş. İşini halledemeyen yöneticinin suçu ne? Günahı ne? Bu eşitlik mi? Hak mı? Reva mı?

6) Ulusal/uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrencisi bulunan okullardaki yöneticilere ek puan... Yöneticimizin biri büyükşehrin en merkezi okulunda öğrenci sayısı 1500, diğer yöneticimiz ise aynı ilin ücra bir ilçesinde öğrenci sayısı 150 bu mu eşitlik?

7) Başarı belgesine puan var, teşekkür belgesine yok... Üstün başarı belgesine var, takdir belgesine yok ve yine dört yıl sınırı var iyi mi? Bazılarına her yıl ödül verilmiş bazılarına ise ağzıyla kuş tutsa ödül yok. Bu mu eşitlik? Kaldı ki Sayın Yusuf TEKİN her öğretmene başarı belgesi vereceğini açıklamıştı ama ondan da ses yok...

Evet, kısaca yazdık ama onlarca hakka ve hukuka aykırı durum tespiti yaptık. Şimdi bu haksızlık ve hukuksuz puanlamayla mı yönetici görevlendirmesi yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bir açıklama yapmalı ve geçen seneki proje okulları durumunda olduğu gibi bu yıl yönetici görevlendirmeleri bir yıl ertelemelidir. Öyle ya madem düzgün bir yönetmelik ortada yok...

memurdavaları

Yorumlar (4)
Sezar 2 hafta önce
Ömer , sana idarecilik yakışır, bol bol çay kahve içersin..
Adalet ..!!! 2 hafta önce
Yönetici atamada rotasyonun kesinlikle kalkması şart.
Ömer 2 hafta önce
Okul idarecileri her ay çay içerek ve yatarak maaş ve ful 15.000 TL ek ders ücreti alsınlar ve derse hiç girmeden.Öğretmen derse girerek bu ek ders ücretini alamasın.Çalışır mı bu öğretmen hiç.Siz çalışır mısınız.
Müdür 2 hafta önce
Kişi kendinden bilir işi.
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı