MEB’de Müfettişlik Sistemi Değişmelidir

1 Mart 2022 tarihli Resmi Gazetede Eğitim Müfettişleri Yönetmeliği yayımlandı. İsimleri sürekli değişen müfettişler bu seferde “eğitim müfettişi” ismini aldı. Hayırlı olsun… MEB bu yapıyı sürekli değiştirmektedir

MEB 09.03.2023, 23:45
MEB’de Müfettişlik Sistemi Değişmelidir

İl ve ilçelerde birçok inceleme görevleri olmamasına rağmen okul müdürlerine yaptırılmaktadır. Öğretmenlerde müfettiş anlayışından çok rahatsızlardır. Özellikle adli soruşturma ve incelemelerde idari incelemeler temel dahi alınmamaktadır. Çünkü idari incelemelerin ve soruşturmaların etkiye açık olduğu, dış müdahalelerle yönlendirildiği, etkiyle şekillendiğini bilmeyen öğretmen neredeyse yoktur.

Yönetmeliği çok kısaca inceleyeceğiz. Maddelerimize geçmeden önce şunu belirtelim ki bu yönetmeliğin elle tutulur hiçbir tarafı bulunmamaktadır. Yapılan değişiklikle eğitim müfettişliği illerde ayrı bir birim tabiri caizse ayrı bir müdürlüğe bile değil genel müdürlüğe dönüştürülmüştür. Hatırlayanlar olacaktır Hüseyin Çelik zamanında bu kuruma sadece rehberlik ve yönlendirme görevi ihdas edilmişti ki Hüseyin Çelik’in yaptığı tek doğru iş denilebilir. 


1) MEB artık öğretmenin amirinin kim olduğuna karar vermelidir. Öğretmenin amiri; okul müdürü müdür, ilçe milli eğitim müdürü müdür, il milli eğitim müdürü müdür, şube müdürü müdür, kaymakam mıdır, müfettiş midir?… görüldüğü gibi bu anlayışla eğitim sisteminin düzelmesi, öğretmenlerimizin değer görmesi, öğretmenlerden verim alınması da mümkün değildir.

2) Müfettişlere verilen denetim yetkisi geri gelmiştir. Madem öyleyse okul müdürüne ne gerek vardır? İlçe müdürüne ne gerek vardır? Hele hele eğitimden anlamayan hayatında bir kez sınıfta 45 dakika ders anlatmayan eğitim dışı müfettişler nasıl olurda eğitimi ve eğitimcileri denetleyebilir? Müfettişler varken okul müdürlerine muhakkiklik görevi verilmektedir. Okul müdürlerine buradan sesleniyoruz sizlerin böyle bir görevi yoktur bu görevleri yerine getirmeyiniz böyle bir görevi yerine getirmediğiniz için bir yaptırımla karşılaşmazsınız.


 3) MEB bu yönetmelikle müfettişlere ilde tabiri caizse özerklik tanımaktadır. İllerde müfettişi denetleyen yok, müfettişin sorumlu olduğu kimse yok, il müdürüne bağlı değil, kaymakama bağlı değil, valiye değil… Bütün sorumluluk il milli eğitim müdüründe ama il milli eğitim müdürünün müfettişlere karşı hiçbir yetkisi, yaptırımı dahi bulunmuyor. Böyle bir uygulama hangi bakanlıkta var derseniz biz söyleyelim HİÇBİRİNDE. Bu yetkiyle çalışan müfettişler sadece bakanlıklarda bulunur eğer bu sorumsuzluk ve yetki eğitim müfettişlerinde olacaksa MEB bu kişileri Ankara’da direkt bakanlığa bağlı olarak çalıştırmalıdır. Çünkü bu uygulamayla taşra teşkilatında huzursuzluk had safhaya ulaşacaktır. Ya da MEB il milli eğitim müdürlüklerini ve ilçe milli eğitim müdürlüklerini kapatarak kuracağı müfettişlik müdürlükleriyle eğitimi yönetip şekil vermelidir. Kısaca yetki sonsuz sorumluluk sıfır…

4) Memurlarımız bazen adli soruşturma ya da kovuşturmalarla karşı karşıya kalabilmektedir. Fakat bu adli soruşturmalarda müfettişlerce yapılan idari soruşturmaların hiçbir anlam ve önemi bulunmamaktadır. Doğrusu da budur çünkü: Yapılan idari incelemelerde memurluktan çıkarılması gerekene ceza dahi verilmezken, hiçbir ceza almaması gereken memurlara yüksek cezalar verilebilmektedir. Bu durum maalesef ki idari soruşturmalara gölge düşürmekte, Milli Eğitim Bakanlığının güvenirliliğini fazlasıyla zedelemektedir.

 5) Milli Eğitim Müdürlüklerinde dahası Milli Eğitim Bakanlığı merkez yapılanmasında çalışan Avukatlar ve Hukuk Müşavirleri müfettişlerin dolayısıyla idarenin eylemlerini mahkemelerde, dış idari yapılarda savunmaya çalışırken bile bu kadar yetkinin onda birine sahip değiller ve müfettişlerin aldığı maaşın rakam vermeden söyleyecek olursak yarısını almamaktadırlar. Öğretmenler ise ancak üçte birini almaktadırlar… Yapılması gereken hızla müfettişlik kavramını sadece rehberlik göreviyle ihdas etmek ve ilgili birimi direkt bakanlığa bağlamaktır.

Söyleyecek söz bulamıyoruz... Düzelir mi? Cevap bizce belli de ya sizce?
memurdavaları

Yorumlar (6)
Eğitimci 2 hafta önce
Öğretmenler müfettişlerin üçte biri maaş almaktadır derken şaka yaptınız sanırım. Günümüzde öğretmenlerin büyük çoğunluğunun uzman ve baş öğretmen olduğunu, aldıkları ek derslerle birlikte öğretmenlerin büyük çoğunluğunun müfettişlerden fazla gelir elde ettiğini, sistemdeki tüm öğretmenlerin müfettiş yardımcılarından daha fazla gelir elde ettiğini bilmiyor musunuz? Yoksa bilip de bilmezden mi geliyorsunuz.
Hamza 3 hafta önce
Milli eğitim yöneticilerinden isteğe bağlı bir defalığına müfettiş alımı yapılmalıdır.
Mevzuat 3 hafta önce
Bu yazıyı yazan babayiğit mevzuatı neresiyle okuyor acaba?
Müfettiş 3 hafta önce
Ben müfettişim maaşım 18500 eşim basogretmen maaşı 19000 nasıl sallamakmis bu. Müfettişin disiplin amiri il müdürü ve validir. Ayrıca ll idaresi kanuna gore vali ve kaymakamın verdiği her türlü inceleme soruşturma tummemurlar tarafından yapılmak zorundadır. Bu yazıyı yazan arkadaş biraz mevzuat okursa ...
Birisi 3 hafta önce
Saçma sapan, temelsiz uydurma bir yazı. Anlatım özgürlükleri da cabası. Bir kere müfettişlerin maaşı uzman öğretmenden düşük. Normal öğretmenle aynı. Sallama yazı.
Öğretmen 3 hafta önce
Bu yazıyı yazan arkadaş yönetmelik okuma ve anlama konusunda eğitim almalı. Yazdıklarının hiç biri doğru değil. Sizler de doğruluğunu teyit etmediğiniz bilgileri buradan nasıl paylaşabiliyorsunuz ? Bakanlık müfettişlerinin ücreti bile öğretmen maaşının iki katı değil iken illerdeki müfettişlerin maaşının öğretmen maaşının üç katı demek ahlaki değildir. Yazdıklarınızın hepsi yanlış ve taraflı. Bir meslek grubunun tamamına atılan iftiralarla dolu. Değerli site yöneticisi bilgileri teyit etmenizi ve ona göre yayınlamanızın doğru olduğunu düşünüyorum. Soruşturma açma ceza verme yetkisi müfettişlerinin görevi değildir. Soruşturmayı il milli eğitim teklif eder valilik bu teklifi onaylayarak müfettişe görev olarak verilir. Dosya ile ilgili , kanun ve yönetmelikler çerçevesinde, müfettişler olayın boyutunu ve yapılması gerekenleri öneri olarak sunar. Bu öneriyi uygulayan il milli eğitimdir. İsterse uygulamaz. Yani soruşturma açan da uygulayan da milli eğitimdir. İcracı olan müfettiş değildir, valilik makamıdır. İllerdeki diğer devlet memurları gibi müfettişler de valilik makamına bağlıdır, kafalarına buyruk ,istedikleri gibi hareket etmemektedir. Öğretmenlerin sınıflarda yaptıkları saçmalıkları rüyalarında görüp sabah gidip de soruşturma yapalım demiyorlar yani. Şunu da belirteyim müfettişler öğretmenlerin diğer amirleriden daha adil, daha merhametli ve daha insani. Söylenecek çok şey var da neyse... Bu ara da ben bir öğretmenim. İnşAllah en kısa sürede öğretmen denetimleri de gelir , çalışan öğretmenle yalaka olanları ayırt edilir.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı