Milli Eğitim Müdürü İhale Yolsuzluğu Nedeniyle Görevden Alındı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in emriyle taşıma ihale yolsuzluğuyla ilgili Bağlar MEM Fikret Elaltuntaş görevden alındı

MEB 09.01.2022, 20:52
Milli Eğitim Müdürü İhale Yolsuzluğu Nedeniyle Görevden Alındı

Diyarbakır-Bağlar Milli Eğitim Müdürlüğü’nde öğrenci taşıma ihale yolsuzluğuyla ilgili SÖZCÜde çıkan haber üzerine Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Yolsuzluk olayına adı karıştığı halde hâlâ görevde olan Bağlar MEM Fikret Elaltuntaş, görevden alınırken, şimdiki karşılığı 15 milyon lira olarak hesaplanan kayıp para için dava açılıyor.

17 RAPOR YETMEDİ

Bağlar ilçesine köy ve kasabalardan 4 bin 263 öğrencinin 333 araçla taşınması için 6 yıl önce ihale yapılmıştı. İddialar üzerine bu ihaleyle ilgili 17 soruşturma açıldı. Müfettişler, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü hesabına göre en fazla 5.3 milyon lira ödenmesi gerekirken, 2.3 milyon lira fazla ödemeyle ihalenin 7 milyon 898 bin liraya yapıldığı saptandı

MÜDÜR KALMIŞTI

Bağlar MEM Şube Müdürü Mehmet Girgin Uçar ve hukuk işleri sorumlusu Adnan Huratadan zararın tahsili istenirken, ihaleyi onaylayan Bağlar MEM Fikret Elaltuntaş hakkında takdir yetkisi dönemin Diyarbakır MEM Hasan Aslana bırakılmıştı. Aslan ise Bağlar Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltuntaşı görevden almadı.

Bakan emriyle görevden alındı
SÖZCÜde geçen hafta çıkan haber üzerine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özerin emriyle Bağlar MEM Fikret Elaltuntaş görevden alındı. Diyarbakır MEM de, maddi karşılığı şimdi 15 milyon liraya çıktığı öngörülen 2,3 milyonluk kamusal zararın tespiti ve faiziyle tahsili için dava açıyor.
sözcü

Yorumlar (1)
Okul müdürü 1 hafta önce
Yıllardır bu devleti Zarara uğratma var.Dış ilçelerin Son 5 yılını incelesinler görürler ihaleler kırımsız,çok cüzzi kırımlarla verilmiştir.Ve okulların kapacağı son haftalarda öğrenci olmamasına rağmen nasıl taşıma puantajları doldurularak haksız ödemeler yapıldığı ortaya çıkar.
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı