Milli eğitim müdürünün, okullarda kayıt parası alındığından haberi var mı?

Okulların açılmasına günler kala İstanbul Üsküdar'da MEB'e bağlı bir devlet okulunda kayıt parası adı altında skandal bir olay yaşandı.

MEB 20.08.2023, 22:09
Milli eğitim müdürünün, okullarda kayıt parası alındığından haberi var mı?

Okulların açılmasına günler kala velilerin telaşı başladı. Bu süreçte çocuklarını okula kayıt yaptıracak veliler yine okul kayıt parası ile karşı karşıya kalıyor. Okul kayıt parası hukuksuzluğunun son örneği ise İstanbul’un Üsküdar ilçesi Ferah mahallesinde bulunan Gazi Mustafa Altıntaş İlköğretim Okulu’nda yaşandı. 

Bir yakının, kız çocuğunu okul öncesine kayıt yaptırmak istediği Üsküdar Gazi Mustafa Altıntaş İlköğretim Okulu’nda Okul Aile Birliği maskesiyle 3 bin TL para istendiğini söyleyen Eyüp Baklacı, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Valisi Davut Gül ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya çağrıda bulundu. 

“ÇOCUK DOĞURMAYI BİLİYORSAN BU PARAYI DA ÖDEYECEKSİN”
Söz konusu okulun aile birliği yönetiminde bulunan Aylin isimli kişinin “çocuk doğurmayı biliyorsan, bu parayı da ödeyeceksin” dediğini aktaran Eyüp Baklacı, “Hatta bir başka velinin paylaştığına göre “eğer ödemezseniz çocuğunuz okulda sorun yaşayabilir” diyerek tehdit edilecek kadar ileri gidiliyor kayıtlarda. Bu alçaklığı, bu aymazlığı da OAB adı altında yaparak “okul bir para almıyor" denilerek sözde meşrulaştırılıyor.” ifadelerini kullandı. 

OKUL KAYIT PARASI İÇİN 3 BİN TL İSTENİYOR
Eyüp Baklacı, paylaşımının tamamında şunları kaydetti:

“Okul dönemi yaklaşıyor ve yine kayıt parası saçmalığıyla karşı karşıyayız. Bugün bir yakınımın başına geleni paylaşmak istiyorum. Umuyorum ki, Okul Aile Birliği maskesiyle vatandaşın haraca kesildiği, öğrencinin geleceğine şerh koyulduğu bu düzen değişir! @memleventyazici. Üsküdar Ferah Mahallesindeki Gazi Mustafa Altıntaş İ.Ö.Ona okul öncesi için kız çocuğunu kayıt yaptırmak isteyen bu yakınımdan 3 bin ₺ isteniyor, vermezse kayıt yapılmayacağı söyleniyor. OABden Aylin isimli kişi “çocuk doğurmayı biliyorsan, bu parayı da ödeyeceksin” diyor. 

“EĞER ÖDEMEZSENİZ ÇOCUĞUNUZ OKULDA SORUN YAŞAYABİLİR”
Hatta bir başka velinin paylaştığına göre “eğer ödemezseniz çocuğunuz okulda sorun yaşayabilir” diyerek tehdit edilecek kadar ileri gidiliyor kayıtlarda. Bu alçaklığı, bu aymazlığı da OAB adı altında yaparak “okul bir para almıyor” denilerek sözde meşrulaştırılıyor.

“BUNA MÜDAHALE EDİN, OKUL AİLE BİRLİKLERİNE GEREKENİ YAPIN”
Sayın Bakanım @Yusuf__Tekin, Sayın Hocam  @farukyelkenci, Sayın Valim @gul_davut. Birçok veliden, birçok ilden böyle durumlar paylaşılıyor. Bu aymazlığa doğrudan maruz kalıyoruz. Rakamların 20 bin ₺lara kadar çıktığı belirtiliyor. Buna müdahale edin, OABlere gerekeni yapın.”


OKUL KAYIT PARASI BU YIL DA İSTENİYOR
Son yıllarda, okulların açılmasına yakın günlerde gündeme gelen konulardan birisi de okul kayıt esnasında velilerden talep edilen ücret oluyor. 

‘ESKİ BAKAN KESİNLİKLE ALINMAYACAK’ DEMİŞTİ
Geçtiğimiz yıl da Türkiye’nin birçok ilinde yaşanan kayıt parası talebi sonrası dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Tüm kamuoyuna deklare ettik, tüm illerimizde il müdürlerimizi alarm durumuna getirdik. Kesinlikle okula kayıtlarda bağış alınmayacak. Bir veli isterse okulun güçlenmesi için okul aile birliğine bağış yapabilir ama kayıtla kesinlikle ilişkilendirilmeyecek. Allaha şükür bu süreç de çok başarılı bir şekilde devam ediyor.” demişti. 


OKULLAR VE YÖNETİCİLERİNİN KARARA UYMA ZORUNLULUĞU VAR
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren devlet okullarında, bakanlık tarafından alınan kararlar bütün okullarda aynı şekilde uygulanma zorunluluğu vardır ancak kayıt parası olarak talep edilen bu ücret velilerden istenmeyeceği duyurulmasına rağmen yine talep edilmeye başlandı. Açıklanan bu karara müdür, müdür yardımcıları ve okul aile birlikleri uymakla yükümlüdür. Ancak bazı okullar bağış adı altında para toplamaya devam ediyor.


OKUL KAYIT PARASI İÇİN NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?
Sizden okul kayıt parası talep edilmesi durumunda Alo 147 hattına arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Bununla birlikte bireysel olarak Milli Eğitim Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine de şikayette bulunabilirsiniz.


OKULLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?
Okullar 11 Eylül 2023’te açılacak. (1. Dönem) İlk dönem ara tatili ise 13-17 Kasım 2023 tarihleri arasında olacak. Yarıyıl tatili tarihleri ise 22 Ocak – 2 Şubat arasında olacak. 5 Şubatta yeniden ders zili çalacak ve ikinci dönem başlayacak. 2. Dönem ara tatili ise 8-12 2024 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 14 Haziran 2024 günü ise karneler alınacak ve yaz tatili başlayacak. 

milligazete

Yorumlar (8)
Veli 1 ay önce
bakanlar istedikleri kadar kayıt parası almayın diyorlar.. okullara yeteri kadar temizlik personeli ve teknik personel görevlendirmediğinden okullar istanbuldaki okullar kayıt parası alıyorlar.. bunu ilçe müdürleri de il müdürleri de biliyor ama susuyor.. pendikte bir okulda öğretmen seçimi için okul 15000 tl istiyor .. üst kademin de , il müdürünün de bu paraların istendiğinden haberi var. herkes birbirine göz yumuyor
Mehmet 1 ay önce
Bakanlık neden takip etmiyor. Önceki bakan döneminde teftiş kurulu takip edip kayıt parası alana işlem yapıyordu. Bu dönemde böyle hiç bir şey yapılmıyor.
Ogretmen 1 ay önce
Okulların kayıt bölgeleri var çocuğunu kayıt bölgesindeki okula kayıt ettirme götürüp başka okula zorla kayıt ettir yada okulda benim çocuğum illa su öğretmenin sınıfında olacak ben kura filan anlamam de bu velilerden kayıt parası isteyince suç olsun git kendi kayıt bölgesindeki okula ücret vermeden yada kura çekilsin para verme diyorsun yok illa onun istediği okul ve öğretmen olacak
Mutlu 1 ay önce
İsit ısıt köy yazıyı üretme kopyala salla millete nasıl olsa sorumlu degilsin
Mahi 2 ay önce
Bir gün de gidin özellikle kenar semtteki okullara dertlerini dinleyin haber yapın. Vatandaşin haberi olsun
ali 2 ay önce
okul aile birliği hiç bir işe yaramıyor
Veli 2 ay önce
Ataşehirde geçen yıl adrese kayıtlı olduğu halde 25000 TL alıyordu bir ortaokul. MEM filan biliyordu.
Hemdem 2 ay önce
Bu haberi yapan uzayda mi yaşıyor..
Okullar bir miktar bağış almaya mecbur..
Çalışanların maaşını primini vergisini ödemek için.
Haddinden fazla isteyenler için gereken yapılabilir.Ama ihtiyacı kadar bağış isteyenleri rahat birakin.Bilmeden atıp tutmayın.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı