Milli Eğitimden O İddialarla İlgili Açıklama

İlçe Milli Eğitim Müdüründen, hakkındaki iddialara ilişkin açıklama

MEB 25.05.2023, 20:08
Milli Eğitimden O İddialarla İlgili Açıklama

Yeniadım Gazetesinden Erhan Çakmakın Bu firmalar İlçe Milli Eğitimden torpilli mi? başlıklı yazısına ilçe müdürü açıklama yaptı.

Bu firmalar İlçe Milli Eğitimden torpilli mi?

Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerince, Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğünde yapılan soruşturma sonuçlandı mı, sonuçlandı ise nasıl sonuçlandı, bunu bilemiyoruz.

Ancak, bu konuda bize ulaşmaya devam eden bilgiler ışığında, fikri takip gereğince "kamu yararı" gerektiren yayıncılık anlayışı ile özellikle bazı firmaların korunduğu yönündeki iddiaların doğru olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz.

Ciddi iddialar var…

Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğüne ilişkin doğrudan temin işlerinin, ilçede bu işleri yapacak çok sayıda firma varken, usulsuz olarak, tek elden düzenlenmiş teklif mektupları ile hep aynı firmalara yaptırıldığı , gerek bakım onarım ve inşaat işleri ile malzeme alımlarında, gerek kırtasiye, bilgisayar, bilgisayar malzemeleri ve güvenlik kameraları alımlarında piyasa rayiçlerinin üzerinde fiyatların kabul edildiği şeklinde yoğun iddialar var.

Bu iddialara göre, aynı zamanda AK Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Veli Verime ait inşaat firmasına ayrıcalık tanındığı, okulların bütün bakım onarım ve inşaat işleri ile inşaat malzemesi alımlarının Veli Verim İnşaata yönlendirildiği …

Bilgisayar ve bilgisayar malzemeleri, kamera sistemleri ve benzeri malzemelerin Erkan Harcının sahibi olduğu Kayra Bilişimden alındığı …

Kırtasiye malzemelerinin yeni aynı şekilde sürekli olarak Köktürk Kırtasiye ve Özkara Kırtasiye isimli firmalardan alındığı, söz konusu firmaların "şişirilmiş" faturalar ile Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğünden haksız kazanç temin ettiği iddia ediliyor.

O halde biz yeniden soruyoruz…

Bu iddialar doğru mu, değil mi?..

Devletin parası, usulsüz doğrudan teminlerle bazı kişi veya firmalara peşkeş çekiliyor mu, çekilmiyor mu?..

Bu konuda "siyasi unvan" kullanılarak, Ak Partiye zarar veriliyor mu, verilmiyor mu?..

Eğer bu iddialar doğru ise ortada "vahim" bir tablo var demektir.

Eğer doğru değilse, şöyle bir açıklama yapılması gerekir…

" Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğünün doğrudan temin işleri yasa ve yönetmeliklere, usulüne uygun şekilde yaptırılmakta, bütün işler adalet, hakkaniyet ve rekabetin korunması ölçülerine uygun olarak gerçekleştirilmekte olup, herhangi bir firmanın korunması söz konusu değildir."

Biz araştırmamıza devam ediyoruz, Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğünün konuya açıklık getirmesinin kurumsal açıdan da önemli olduğunu düşünüyoruz.

Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden düzeltme ve cevap metni

20.05.2023 tarihinde gazetenizin internet sayfasında Erhan Çakmak isimli köşe yazarınızın kaleme aldığı " Bu firmalar Çaycuma Milli Eğtimden torpilli mi ?" başlıklı köşe yazısında bahsedilen konulan gerçekleri yansıtmamakta ve Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kurumsal kimliğimizi töhmet altında bırakarak zedelemektedir.

Şöyle ki :

1- Kurumumuzda gerçekleştirilen bütün alımlar kamu ihale mevzuatı çerçevesinde yapılmakta olup, herhangi bir şirket veya firmanın kayırılması, korunması, buralardan rayiç bedelin üzerinde alım yapılması sözkonusu değildir.

2- Köşe yazısında dile getirilen " bazı ffirma ve kişilerin kayırıldığı, korunduğu, rayiç bedelin üzerinde alım yapıldığı, ihale mevzuatına uyulmadığı iddiaları, yakın zamanda Bakanlık müfettişlerince soruşturulmuş olup, yapılan soruşturma sonucunda yaptığımız ihalelerin mevzuatta yer alan usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirildiği müfettişlerce de teşit edilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İsmail BAŞ/ İlçe Milli Eğitim Müdürü

yeniadimgazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 09 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı