O Sendikadan MEB'e Sert Tepki

Yetkili sendikadan, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tepki!

MEB 25.09.2023, 14:34
O Sendikadan MEB'e Sert Tepki

Çanakkalede yetkili sendika Eğitim İş Şubesinden yapılan açıklamada, öğretmen görevlendirmelerine itiraz geldi.
Eğitim İş Sendikası Çanakkalede öğretmen görevlendirmelerine tepki gösterdi. Sendika Çanakkale de yetkili sendika olarak bu tip görevlendirmeleri takip ve ifşa edeceklerini bildirdi.
Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu tarafından, Çanakkale Valiliğinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığı öğretmen görevlendirmelerine ilişkin açıklamalarda bulunularak; "Çanakkale Valiliğinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilçelerden il merkezine yaptığı bazı öğretmen görevlendirmeleri dudak uçuklatan cinsten işler" diye belirtildi.
"Valinin bilgisinin olup olmadığını sorgular hale geldik"


Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu tarafından bu sene Çanakkale Valiliğinin kamu görevlendirmelerindeki tutumuna ilişkin açıklamalarda bulunularak; "Çanakkale Valisi Sayın İlhami Aktaşın daha önceki yıllarda ilçelerden il merkezine görevlendirme konusunda kamu görevlileri ile ilgili bir kararlı tutumu vardı. Eğitim İş Sendikası olarak da Sayın Valinin bu tutumunu haklı buluyor, kayırmacılık ve benim adamım anlayışı dışında yapılan bu uygulama kararını destekliyorduk. Ancak bu yıl öyle bazı görevlendirmeler yapıldı ki Sayın Valinin ister istemez bu görevlendirmeler ile ilgili bilgisinin olup olmadığını sorgular hale geldik" diye belirtildi.

"Görevlendirmesi jet hızıyla gerçekleştirilmiştir"
Bigada bir İngilizce öğretmenin Çanakkale Merkez ilçede müdür yardımcısı olarak atanması ve yine Bigada Eğitim İş üyesi olan bir matematik öğretmenine birtakım vaatlerde bulunulduğu ifade edilerek; "Biga ilçesinden İl İçi Yerdeğişikliği ile kendi isteği ile Bozcaada Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne ataması gerçekleşen bir İngilizce Öğretmeni nasıl olduysa Çanakkale Merkez ilçede bir Proje Lisesine Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmesi yapıldı. Yine Biga ilçesinde bir lisede görev yapmakta olan Eğitim İş üyesi olan bir Matematik Öğretmeni, Eğitim Bir-Sen tarafından kendisine üye olması durumunda Çanakkale Merkez ilçeye görevlendirmesinin yapılacağı vaat edilmiş ve neticesinde Çanakkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne görevlendirmesi jet hızıyla gerçekleştirilmiştir" sözlerine yer verildi.


"Kendisinin yanlış bilgilendirildiğini düşünüyoruz"
Görevlendirilmelerin haksız olduğu vurgulanarak; "Bu her iki görevlendirmenin düşündürücü bazı yönleri bulunmaktadır. Çok gerçekçi ve haklı gerekçeleri bulunan bazı öğretmenlerin tüm görevlendirme talepleri Atamadan Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı başta olmak üzere Sayın İl Milli Eğitim Müdürü tarafından geri çevrilirken ve Sayın Vali İlhami Aktaşın Çanakkalede yıllardır geleneksel hale gelmiş ve tarafımızca da desteklenen İl Merkezine haksız görevlendirme yapılmaması kararına ne oldu ki böyle haksız görevlendirmeler yapılabiliyor? Çanakkale Valisi Sayın İlhami Aktaşın bu absürt görevlendirmelerden haberi var mı bilmiyoruz. Ya da kendisinin yanlış bilgilendirildiğini düşünüyoruz" diye belirtildi.

"Haksız ve adaletsiz bu tür görevlendirmeleri takip ve ifşa edeceğiz"
Çanakkalenin yetkili sendikası olarak, yapılan haksız görevlendirmeleri takip edecekleri dile getirilerek; "Eğitim İş olarak soruyoruz; Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevlendirme konusunda sadece iki yandaş sendikanın görüşlerine göre mi görevlendirmeleri yapıyor? İnsan Kaynaklarından Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı sadece çok sevdiği sendikacıların isteklerini mi yerine getiriyor? Eğer ilçelerden İl Merkezine görevlendirme konusunda daha önceki kararlı tutumdan feragat edildiyse Eğitim İş Sendikası olarak bizim de ilçelerden İl Merkezine bazı görevlendirme taleplerimizin yerine getirileceğini düşünüyoruz. Eğitim İş Sendikasının Çanakkale ilinde yetkili sendika olarak aldığı sorumlulukla haksız ve adaletsiz bu tür görevlendirmeleri takip ve ifşa edeceğini Çanakkale Kamuoyuna duyururuz" denildi.

canakkaleolay

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı