Okul Yöneticisini Duyan Var mı?

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 6 Nolu Şube Başkanı İdris Şekerci eğitim yöneticilerinin sorunlarına değinerek ''Sayın Bakan yaşanan sorunları yakinen müşahede etmek istiyorsa öğretmenler odası tecrübesinden hareketle bir Müdür Odası buluşması düzenleyebilir.''dedi.

MEB 09.08.2023, 21:13
Okul Yöneticisini Duyan Var mı?

ŞEKERCİ açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

7.Toplu Sözleşmesi sürecinde tasnif süreci tamamlandı. Bir taraftan genel görüşmeler öte yandan hizmet kolu görüşmeleri ile Toplu Sözleşme taleplerimizi takip edeceğiz. Yasanın kamu çalışanları aleyhine olan mevcut düzeneğini tekrar gündem edecek değilim. Bu sefer farklı bir konuya değineceğim. Mevzu kendi hizmet kolumuz elbette..

Sayın Bakan ın Öğretmenler Odası buluşmaları ile özgün bir yaklaşım ortaya koyduğunu ifade etmeliyim. Sayın Bakan, eğitim çalışanlarını temsilen, genelde tüm sendikalar özelde ise yetkili sendika Eğitim Bir Sen marifetiyle elbette yaşanan sorunları öğrenebilir. Bu durum kendi imkanları ile mevcut sorunları yerinde müşahede etmesine mani değil. Ancak, amir-memur ilişkisi içerisinde bunu tam anlamıyla sağlamanın ne kadar mümkün olduğunu da kamuoyunun takdirine bırakalım.

Baştan ifade etmek gerekirse, öğretmenler odası uygulamasını Yetkili sendika olarak gündeme getirdiğimiz bir çok sorunun da burada da konuşulduğunu ve dolayısıyla, çalışanların sorunlarına ne kadar vakıf olduğumuzun aynel yakîn görülmesine de olanak sağladığını söyleyebiliriz.

Gelelim İstanbulda yapılan son öğretmenler odası buluşmasına…

İstanbulda yapılan toplantıda eğitim yöneticileri ile ilgili basına yansıyan değerlendirmenin sahayı çok da yansıtmadığını ifade etmemiz gerekir. Ziya Selçuk zamanında çıkarılan yönetmelik ile yeterince örselenen ve kendi içerisinde haksız rekabete icbar edilen yöneticilerin yetmezmiş gibi ikinci dört yıl için öğretmenlerin görüşüne başvurulabileceği değerlendirmesi yeni sorunlar ortaya çıkarmaktan, yeni küskünlüklere ve yepyeni bir kaosa kapı aralamaktan başka bir işe yaramaz.

Son yapılan rotasyon ile görünen o ki yöneticilik başta ekonomik olmak üzere her geçen gün itibar kaybetmektedir. Kendi sorumluluk alanımda onlarca okulun yöneticisiz kaldığını ve bir çok okulda bu sebepten ayrılma başlama işleminin zamanında gerçekleşemediğini söyleyebiliriz. Fiilen yöneticilik yaptığım zamanlardan biliyorum. DYK kurslarına katılan öğretmen arkadaşlarının ek ders ücretlerine, moralim bozulmasın diye bakmıyordum.

Elbette çalışana karşılığı verilmeli. Ancak en ufak bir aksamanın hesabını yöneticiden soruyorsanız, nimet-külfet dengesi çerçevesinde yöneticileri gözetmek durumundasınız. Demiri tavında dövmek, sorunu vaktinde çözmek gerekir. Yedinci toplu sözleşme sürecinde eğitim hizmet kolu görüşmelerinde özlük ve mali haklarının telâfisi olacak adımların atılması gerekmektedir. Eğer tedbir alınmazsa yakında okulları yönetecek idareci bulmakta güçlük çekileceği ortadadır.

Sayın Bakan yaşanan sorunları yakinen müşahede etmek istiyorsa öğretmenler odası tecrübesinden hareketle bir Müdür Odası buluşması düzenleyebilir.

Kim bilir-o vakit- Bakanlık, bir dokunup bin ah işiteceği nice sorunla yüzleşecek..

İdris Şekerci

Eğitim Bir Sen İstanbul 6 Nolu Şube Başkanı

Yorumlar (4)
Ünsal Şahin 4 ay önce
Sessizlerin sesi olduğunuz için teşekkürler. Umarım bu sesi duyan olur da okul yöneticilerinin zaten var olan sorunlarını arttıracak bir adım atılmaz.
Halil İbrahim 4 ay önce
Şu typ den çalıştırılacak personel bulma sorunu çözülsün yeter. geçen yıl çalışanı bir daha çalıştıramıyoruz.
mvi 4 ay önce
Değerli arkadaşlar rotasyon ne zaman yapılacak, Bu öğretmen huzursuzluğunun önüne geçmek için bir an önce öğretmen rotasyonun olmasını bekliyoruz. Valiye rotasyon var, Kaymakama Rotasyon var, okul idarecilerine rotasyon var, öğretmen rotasyonu da bir an önce olsun, bekliyoruz.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı