Okullar Üç Yeni Düzenlemeyle Açılacak

Bakan Tekin Açıkladı: Okullar 3 Yenilikle Başlıyor

MEB 19.08.2023, 13:30
Okullar Üç Yeni Düzenlemeyle Açılacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaklaşan eğitim-öğretim dönemi öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, deprem bölgesinde eğitimin kesintisiz şekilde sürdürülmesi için alınan önlemlerden, yeni eğitim uygulamalarına kadar birçok konuya değindi. İşte detaylar...
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaklaşan eğitim-öğretim dönemi öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, deprem bölgesinde eğitimin kesintisiz şekilde sürdürülmesi için alınan önlemlerden, yeni eğitim uygulamalarına kadar birçok konuya değindi.

Liselere sınıf tekrarı geliyor, devamsızlığa kesinlikle af yok, açık liseye geçişler zorlaşacak...


Deprem Bölgesinde Eğitimde Sorunsuz Başlangıç
Bakan Tekin, deprem bölgesinde eğitim-öğretim döneminin aksamadan başlaması için gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı. Bölgedeki öğretmenlerin barınma ve ihtiyaçlarının karşılandığını belirten Tekin, yıkılan dersliklerin hızla inşa edildiğini ve 1 Eylül itibarıyla eğitim-öğretime başlanacağını ifade etti.


Liselere Sınıf Tekrarı Geliyor
Bakan Tekin, liselerdeki sınıf tekrarı uygulamasının getirileceğini açıkladı. Sınıf tekrarının olmamasından kaynaklanan sorunları çözmek amacıyla yeni dönemde sınıf tekrarının mümkün olacağını belirtti. Bu adımın öğrenci başarısını artırma hedefi taşıdığı ifade edildi.


Açık Liseye Geçişler Zorlaşacak
Özellikle ortaöğretimdeki açık liseye geçişlerin artmasıyla ilgili bir değişikliğe gidileceği belirtildi. Açık liseye erişim ve nakil süreçlerinin zorlaştırılacağı açıklandı. Bakan Tekin, örgün eğitim çağındaki öğrencilerin açık liseye kayıt yapmasını istemediklerini vurguladı.


Devamsızlığa Af Yok, Öğretmen Yetiştirme Süreci Revize Ediliyor
Bakan Tekin, devamsızlık konusunda öğrencilere herhangi bir affın söz konusu olmadığını ifade etti. Ayrıca, öğretmen yetiştirme sürecinin baştan aşağı revize edileceğini ve öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığını belirtti.


Atanamayan Öğretmenler ve Özel Okullar
Atanamayan öğretmenlerin durumuna da değinen Bakan Tekin, atanamayan öğretmen sayısının artmasını arzuladığını ancak bu konunun siyasi polemiklere alet edilmemesi gerektiğini söyledi. Özel okulların ücretlendirme konusunda denetim altına alınacağını ve gerekli görüldüğü takdirde cezaların uygulanabileceğini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı