ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLEYEN DÜZENLEME İPTAL EDİLMELİDİR

BASK ve AES Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ''Örgütlenme özgürlüğünün önünü kesmeyi amaçlayan, çalışanları siyasi sendikalara mahkum etme planının bir parçası olan, toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanmak için 2021 6. Dönem toplu sözleşmesiyle konulmaya çalışılan %1'lik örgütlenme oranının aleni bir şekilde kanuna, anayasamıza ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu açıklamış ve Danıştay’a götürüp yürütmeyi durdurmuştuk. Danıştay da zaten gerekçeli kararını d açıklayarak bunun hukuki olmadığını ispatlamıştır. Anayasa Mahkemesi'nde esastan görüşülmeyi bekleyen düzenleme de bir an önce işleme alınmalı ve örgütlenme özgürlüğünü engelleyen düzenleme iptal edilmelidir.'' dedi.

MEB 12.10.2023, 15:28
ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLEYEN DÜZENLEME İPTAL EDİLMELİDİR

ÖĞRETİCİ açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Örgütlenme özgürlüğünün önünü kesmeyi amaçlayan, çalışanları siyasi sendikalara mahkum etme planının bir parçası olan, toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanmak için 2021 6. Dönem toplu sözleşmesiyle konulmaya çalışılan%1lik örgütlenme oranının aleni bir şekilde kanuna, anayasamıza ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu açıklamış ve Danıştay’a götürüp yürütmeyi durdurmuştuk. Danıştay da zaten gerekçeli kararını d açıklayarak bunun hukuki olmadığını ispatlamıştır. Anayasa Mahkemesinde esastan görüşülmeyi bekleyen düzenleme de bir an önce işleme alınmalı ve örgütlenme özgürlüğünü engelleyen düzenleme iptal edilmelidir.

Hal böyle iken toplu sözleşme ile yapamadıklarını kanun teklifi ile verdiren ve%2’lik örgütlenme oranının getirilmesini destekleyenler bilsinler ki anayasaya ve hukuka aykırı olan bu antidemokratik uygulama ile amacınıza kavuşamayacaksınız.

Bu anlayışa bir ders verme zamanı gelmiş ve geçmektedir. Çalışanların ve ailelerinin umutlarını sömürenlere bunun hesabını çalışanlar soracak ve gerekli demokratik tepkilerini bu sendikalardan istifa ederek göstereceklerdir.

Anayasaya ve yasalara aykırı biçimde yapılan bu uygulamaya ses çıkarmayanlar, ellerini ovuşturanlar, bunu bir baraj olarak görüp destek verenler tarihin sayfalarında sarı sendikal mücadelenin aktörleri olarak anılacaktır.

Buradan bütün çalışanlara seslenmek istiyorum. Gün haklarımıza sahip çıkma günüdür. Bizleri masada görmeyenlere, sendikal tekelleşmeye çanak tutmak isteyenlere ders verme günüdür. Siyasetin gölgesinde yapılan sendikacılığın çalışanlara reva gördüğü muameleye karşı durma günüdür. Ne yaparlarsa yapsınlar kendilerinden istifa edilmeyeceğine olan inançlarını bitirme günüdür.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı