Rüşvetçi İl Milli Eğitim Müdürüne Otomobil Mühendislere Tatil

Rüşvetçi kaçamadı. Adana'da Milli Eğitim'le ilgili ihale bilgilerinin rüşvetle sızdırıldığı saptandı. İl Milli Eğitim Müdürü V. D ve yardımcılarının da aralarında bulunduğu 187 kişi gözaltına alındı. Şebekenin kamu görevlilerine paranın yanında otomobil ve tatil hediye ettiği ortaya çıktı.

MEB 16.11.2021, 21:38
Rüşvetçi İl Milli Eğitim Müdürüne Otomobil Mühendislere Tatil

Adana polisi, Milli Eğitim Müdürlüğündeki ihalelere fesat karıştırılıp devletin 60 milyon lira zarara uğratıldığı iddiası üzerine soruşturma başlattı. Usulsüzlüklere karışan 223 kişi belirlendi. 14 Ekimde operasyon düzenlendi. Adana İl Milli Eğitim Müdürü V.D ile aralarında müteahhitlerin de olduğu 187 kişi yakalandı. D.la birlikte yardımcıları Mustafa Y. ve Kazım B., şube müdürü Kemal B., müteahhitler Tevfik T., Taner M., Ali K., Ahmet D. tutuklandı. 179 şüpheli ise emniyet ve savcılıkta ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

KOMİSYONLA BİLGİ SIZDIRDI

Operasyondan 4 gün önce görevden alınan ve Muşa kaçarken yakalanan D.un otomobilinden 1 kg altın çıktı. D.un, makamında ağırladığı müteahhitlere, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan ihalelerin bilgilerini sızdırıp komisyon aldığı öne sürüldü. Müteahhit T. T.nin kendisine yardım eden İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli mühendislere tatil, şube müdürü K. B.ye de otomobil hediye ettiği öğrenildi. Bir diğer müteahhit A. K. ve ortağı T. M.nin de ihale detayları karşılığında; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı M. Y.nin annesinin evininin tadilatını yaptığı öne sürüldü.

V. D.la birlikte iki yardımcısı ve bir şube müdürü tutuklandı.


HAYALİ TADİLATA YÜKLÜ ÖDEME

Kentteki 141 okulun bakım ve onarım işlerini alan müteahhitlerin herhangi bir çalışma yapmadıkları ancak buna rağmen kendilerine yüklü miktarda ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Müteahhitlerin, kendileriyle ters düşebilecek mühendisleri hak ediş komisyonlarında istemedikleri, atamaların da buna göre yapıldığı tespit edildi.

CİLT BAKIMIYLA SÜMEN ALTI

Adana İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı K. B.nin de usule aykırı faaliyet gösteren bir güzellik merkezini kapatmak yerine, cilt bakımı karşılığı dosyayı sümen altı ettiği öne sürüldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı