Şube Müdürleri Hakkında Flaş Karar!

MEB 76. Madde ile atanan şube müdürleri hakkında yeni karar almıştı

MEB 02.11.2023, 13:52 02.11.2023, 13:59
Şube Müdürleri Hakkında Flaş Karar!

Milli Eğitim Bakanlığının Aldığı Karara Göre ;
Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarına yapılan 76. Maddeye dayalı atamaların, takdir yetkisi doğrultusunda gerçekleştirildiği bilinmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bazı şube müdürlerinin atanmasında yanlışlıkların olduğu tespit edilmiştir. Bakanlık, bu yanlışlıkları düzeltmek ve nitelikli yöneticilerin görev almasını sağlamak adına yeni bir karar almıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı iptal taleplerine karşı yürütmeyi kararına itirazı reddedildi
Liyakat Sen Genel Başkanı Emir Kazak, 30 Mart 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen atamaların iptali için Ankara 10. İdare Mahkemesine açılan davanın sonucunu duyurdu. Yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle yapılan dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Millî Eğitim Bakanlığının bu karara karşı bölge idare mahkemesine yaptığı itirazın reddedildiğini açıklayan Genel Başkan Kazak, konuyla ilgili yeni bir paylaşım yaptı.


Gelişmeler doğrultusunda, atama kararlarının geçici bir süreliğine durdurulduğu ve iptal taleplerinin değerlendirileceği belirtiliyor. Liyakat Sen, bu süreçte adil ve objektif bir değerlendirme yapılması için mücadelesini sürdüreceğinin altını çizdi. Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki dönemde nasıl bir adım atacağı ve yürütmeyi nasıl sürdüreceği merak konusu olarak yoluna devam ediyor. Liyakat Senin takipçileri ise gelişmeleri yakından izlemeye devam edecek.

Sınavsız şube müdürü atamalarında mahkeme kararı çıktı
Emir Kazak’ın Genel Başkanı olduğu bir dernek, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 76. Maddesi gereğince yapılan sınavsız şube müdürü atamalarına karşı hukuki bir mücadele başlattı.

Ankara 10. İdare Mahkemesi’ne açılan davanın sonucunda, 30 Mart 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen atamaların yürütmesinin durdurulması kararı çıktı. MEB, bu durdurma kararına itiraz etti ve konuyu bölge idare mahkemesine taşıdı. Bölge idare mahkemesi tarafından yapılan itiraz ret edildi ve sınavsız şube müdürü atamaları geçerliliğini korudu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı