Uzman ve Başöğretmenlik Sınavını Kazananların Ünvanı Alacakları Tarih Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan öğretmenler için Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik 19 Aralık'tan itibaren başlamış olacak. İşte detaylar…

MEB 02.12.2023, 21:21
Uzman ve Başöğretmenlik Sınavını Kazananların Ünvanı Alacakları Tarih Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan binlerce öğretmen için 19 Aralık 2023 tarihinden itibaren Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen yeni uygulamaya geçilmiş olacak. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri için öğretmenlik hayatlarındaki önemli kademelerden birisi başlamış olacak. Geçtiğimiz haftalarda yapılan uzun öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav sonuçları 24 Kasım 2023 tarihinde öğretmenlere duyuruldu. Sınav sonuçlarını duyurulması ile birlikte sınava giren öğretmenler bu unvanlar ne zaman verileceğini merak ediyordu. Bakanlıktan gelen duyuruya göre uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarını sınav kazanan öğretmenlere verileceği tarih belli oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan 1 milyonun üzerinde öğretmen görev yapmakta. Son cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yeni kabinenin açıklanması ile birlikte Yeni Milli Eğitim Bakanlığına Profesör Doktor Yusuf Tekin getirildi. Bakan Tekin göreve gelmesi ile birlikte birçok konuda düzenlemeye gitti. Bunlardan bir tanesi de Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan öğretmenler için Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarının getirilmesiydi. Öğretmenler için Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerlerini öğretmenlik meslek kanunu kapsamına alındı.

Yeni unvanlar 19 Aralıkta verilecek:
Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav sonuçları 24 Kasımda açıklanmıştı. Bakanlık bu sınavdan sonra sınav sonuçlarına göre öğretmenler için sertifikaları hazırlamaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan binlerce öğretmen öğretmenlik ve başöğretmenlik sertifikalarını 19 Aralıktan itibaren unvanlarını almaya hak kazanmış olacak. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarını almaya hak kazanan öğretmenlerin alacağı tazminat ücretleri ve maaşları da artmış olacak.


Maaş tazminatları 19 Aralık’ta:
Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarına hak kazanan öğretmenler için maaşlarının artacak olduğu tarih sertifikaları aldığı günden itibaren başlayacak. Yani maaş tazminatları 19 Aralık 2023 tarihinden itibaren başlamış olacak. Bununla birlikte uzman öğretmenler ve başöğretmenler için tazminat ödemeleri bu tarihten itibaren alacak oldukları ilk maaş tarihi yani 15 Ocak 2024 tarihinde maaşlarına yansıtılmış olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı