Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde sözleşmeli olarak çalışmakta olan öğretmenler için yeni bir açıklama yapıldı. Bakanlık o öğretmenler için şartlarda esnekliğe gitti. Peki, hangi şartlar sözleşmeli öğretmenler için esnetildi? İşte detaylar…

Öğretmenlere sendika ikramiyesi ödemesi geliyor Öğretmenlere sendika ikramiyesi ödemesi geliyor


Milli Eğitim Bakanlığı norm kadro fazlası olan öğretmenler için 3 yıllık çalışma süresi şartıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bakanlık tarafından alınan bu karar ile sözleşmeli öğretmenleri zorlayan şart esnetilmiş oldu. Artık 3 yıllık çalışma süresinde değişikliğe gidildi.

3 yıllık çalışma süresi şartı kalktı!
Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenliğe geçişinde iller arası yer değiştirme şartlarında esnekliğe gitti. İller arası yer değiştirme şartını esneterek özellikle norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler için 3 yıllık çalışma süresi şartını tamamen ortadan kaldırıldı.


Taşra teşkilatından görev yapanlar da bu yenilikten faydalanacak!
Norm kadro fazlası durumunda olan ve görevine devam etmekte olan öğretmenler kendi alanlarında atanabilecekleri bir norm kadrosunun mevcut olmaması halinde 3 yıl şartı olmadan yer değiştirme başvurusunda bulunabilecekler. Bu yenilik norm fazlası olan öğretmenler için yer değiştirme imkanının kolaylaşmasını sağlıyor. Sözleşmeli öğretmenler artık 3 yıl beklemeden il dışı yer değiştirmesi ile tercih yapabilecekler. Ayrıca taşra teşkilatında görev yapmakta olan ve aynı zamanda yöneticilikten ayrılmak isteyen öğretmenler de bu düzenlemeden faydalanabilecek.

Başvurular boş pozisyonlar için değerlendirilecek ve öğretmenler 12 il içinden istekileri tercihi yapabilecekler. Bu düzenlemeyle öğretmenlerin il değişikliği süreçleri daha esnek hale gelmiş olacak. Bu durum sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlar için büyük bir avantaj sağlıyor.

Editör: ELİF KOÇ