Kamu Görevlileri Hakem Heyetinden Memurlara Büyük Darbe !

Kamu Hakem Kurulunda uzlaşmaya varılamayan ve hakem heyetine giden 55 talebin 40 tanesi reddedildi. Kurul kararını yarın açıklayacak.

Memurlar 30.08.2023, 19:04
Kamu Görevlileri Hakem Heyetinden Memurlara Büyük Darbe !

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 4. toplantısı tamamlandı. Toplantıdan sonuç çıkmazken uzlaşılamayan 55 maddenin 40’ının reddedildiği öğrenildi.


1 Ağustos’ta başlayan ve 2024-2025 yıllarını kapsayacak olan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış, iktidarın 2024 için yüzde 15+10, 2025 için yüzde 6+5lik teklifi de konfederasyonlarca reddedilmişti. Bunun üzerine başlayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci bugün 4. toplantısıyla devam etti. 

Evrenselin haberine göre toplu sözleşme masasında uzlaşılamayan 55 maddenin 45’i görüşülürken, 40’ı kurul tarafından reddedildi. Kalan 10 maddenin ise maaş zammı oranı, enflasyon farkı ve refah payı maddeleri olduğu öğrenildi.

KİRA YARDIMI REDDEDİLDİ
Reddedilmeyen 5 maddede ise veteriner hekim, teknisyen ve teknikerlerinin özel hizmet tazminatı oranında değişiklik yapıldığı bilgisi verildi. Buna göre Memur Sen’in taslağında 100 puan artırılması istenirken bu oran kurul tarafından yalnız 10 puan artırıldı. Yemek yardımına ilişkin iki madde için de ‘çalışma yapılacak’ denildiği aktarıldı. Öte taraftan kira yardımı, doğum yardımı, evlenme yardımı, ölüm yardımı maddelerin de reddedilen maddeler arasında olduğu öğrenildi. 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız
 

31 Ağustosta son kez toplanacak kurul, bu toplantıda, memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına 2024 ve 2025te yapılacak zam oranına nihai olarak karar verecek.

evrensel

Yorumlar (5)
Memurrr 4 hafta önce
Yorumları neden yayınlamıyorsunuz ?
Vatandaş 4 hafta önce
I. Vedat, II. Vedat. ... Nedir bu memur düşmanlığı. ... İlkokul mezunu büro temizlik görevlisi 4/D'li kamu işçisine yan ödemelerle 35.000 TL'ye yaklaşan ortalama aylık gelirler veriliyor, yeni işe başlayan en düşük derecedeki bekar memura ise 20.352 TL. Olmaz olsun böyle bir yaklaşım. Bu taksimi kurt yapmazdı, kuzulara şah olsa.
Fenasiiii 1 ay önce
Böyle yetkili sendika olursa böyle sonuç olur.Hakkim geçiyorsa helal değildir .Bu sendiyayi yetkili tayin eden üyelere istifa diyorum.verdiniz yetkiyi tüm memurlar ve memur emeklileri görüyor etkiyi. İstifa istifa istifa
Ali KUŞÇU 1 ay önce
Karnıyarık çok faydalıdır. Hele bol soğanlı olursa makbule geçer. İçine kıyma koymaya gerek yok. Soğanı çok kızartmadan bol maydanozlu, domates salçalı ve ekmek kırıntıları ile patlıcanın içini doldurun ve fırına sürün. Afiyet olsun
vatandaş 1 ay önce
yemeyin bizleri hade 3/5 alinin cingöz oyunları bunlar
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı